Jego relikwie znaleziono na... śmietnisku. Był jednym z Ojców Kościoła

Jego relikwie znaleziono na... śmietnisku. Był jednym z Ojców Kościoła
Bazylika św. Klemensa w Rzymie (fot. By Dnalor 01 [CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons)
CruxNow / as / kk

Londyńska firma zajmująca się wywożeniem śmieci znalazła w odpadach relikwiarz składający się z kości św. Klemensa, Ojca Kościoła i czwartego papieża. Dziś wspominamy go w Kościele.

Ta wiadomość zmroziła katolików na całym świecie. Relikwia prawdopodobnie pochodziła z centralnego Londynu, ale pracownicy nie są w stanie dokładnie określić lokalizacji.

"W naszej pracy bardzo często spotykamy się z dziwnymi rzeczami, ale nie spodziewaliśmy się znaleźć kości należącej do jednego z papieży" powiedział James Rubin, właściciel firmy Enviro Waste.

Zachowało się niewiele potwierdzonych informacji dotyczących życia św. Klemensa, którego dziś wspominamy w Kościele. Wiadomo, że urodził się w Rzymie i był niewolnikiem żydowskiego pochodzenia. Wyzwolił go rzymski patrycjusz, który z wdzięczności przybrał sobie jego imię.

Jego relikwie znaleziono na... śmietnisku. Był jednym z Ojców Kościoła - zdjęcie w treści artykułu

Żywot św. Klemensa (fot. By photo by user:WmpearlAnonymous Russian icon painter (before 1917) Public domain image (according to PD-RusEmpire) [Public domain], from Wikimedia Commons)

Był uczniem apostołów Piotra i Pawła. Według Tertuliana chrzest i święcenia kapłańskie otrzymał właśnie z rąk św. Piotra. Około 90 r. został czwartym papieżem. Jego pisma dostarczają wielu informacji na temat wczesnych początków Kościoła. Euzebiusz z Cezarei i św. Hieronim utożsamiają go z pomocnikiem św. Pawła, o którym pisał on w liście do Filipian [Flp 4, 2-3]: "Proszę też i cię, towarzyszu wierny! bądź tym na pomoc, które w Ewangielii wespół ze mną pracowały, i z Klemensem i z innymi pomocnikami moimi, których imiona są w księgach żywota".

W tradycji powtarza się, że cesarz Trajan wygnał go do Chersonezu Taurydzkiego (dzisiejszy Krym) i kazał wrzucić do Morza Czarnego z kotwicą zawieszoną u szyi. Miała być to kara za głoszenie Ewangelii wśród miejscowej ludności. Obecnie ta tradycja jest poddawana w wątpliwość, bo o męczeńskiej śmierci nie podają żadne historyczne źródła. W 868 r. św. Cyryl i Metody odnaleźli relikwie św. Klemensa i przywieźli je do Rzymu.

Jego relikwie znaleziono na... śmietnisku. Był jednym z Ojców Kościoła - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Św. Cyryl przybywa z relikwiami św. Klemensa do Rzymu (fot. By anonymous artist (Unknown) [Public domain], via Wikimedia Commons)

Przypisuje mu się autorstwo dwóch listów do Koryntian. Pierwszy z nich stanowi najstarszy obok Didache dokument chrześcijański spoza kanonu Pisma Świętego i jest poświęcony buntowi młodych chrześcijan. Na końcu listu znajduje się wielka modlitwa, która stanowi wzór modlitwy liturgicznej improwizowanej przez prezbitera. Jest również jednym z najstarszych utworów liturgicznych w historii Kościoła. 2. List Klemensa do Koryntian dotyczy zbawienia, ale jego autorem prawdopodobnie był ktoś inny, bo tekst znacząco różni się stylistycznie od 1. Listu. Klemensowi przypisywano także autorstwo tzw. "Homilii pseudoklementyńskich", w których znajdziemy opis spotkania św. Klemensa ze św. Piotrem, a także walkę z Magiem Szymonem.  Dzieła jednak nie można uznać za autentyczne.

Jego relikwie znaleziono na... śmietnisku. Był jednym z Ojców Kościoła - zdjęcie w treści artykułu nr 2

Mozaika przedstwiająca św. Klemensa Rzymskiego z Soboru Sofijskiego w Kijowie (fot. English: Unknown [Public domain], via Wikimedia Commons)

Św. Klemens jest patronem narodów słowiańskich, dzieci, górników, kamieniarzy i marynarzy. Kościół katolicki wspomina papieża-męczennika 23 listopada. W ikonografii św. Klemens przedstawiany jest w papieskim stroju pontyfikalnym. Jego atrybutami są: Baranek Apokalipsy, kotwica, którą uwiązano mu u szyi, księga, mały krzyż, paliusz.

Jego relikwie znaleziono na... śmietnisku. Był jednym z Ojców Kościoła - zdjęcie w treści artykułu nr 3

Męczeństwo św. Klemensa (fot. Richard de Montbaston (http://hodiemecum.hautetfort.com/c) [Public domain], via Wikimedia Commons)

"Wiemy, że jest to ważna część historii i jesteśmy chętni do znalezienia najbardziej odpowiedniego miejsca spoczynku relikwii, dlatego pytamy o zdanie opinię publiczną" - powiedział właściciel firmy Enviro Waste. Zaproponowano Muzeum Brytyjskie oraz Bazylikę św. Klemensa w Rzymie, ale finalnie znalazły się one w skarbcu katedry Westminster.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zuzanna Radzik

Historia wielkiego przemilczenia

W Kościele pierwszych wieków kobiety pełniły ważne funkcje: nauczały, studiowały Biblię, były apostołkami. W ich domach spotykali się wierni i sprawowano Eucharystię. To one jako jedne z pierwszych fundowały i utrzymywały klasztory....

Skomentuj artykuł

Jego relikwie znaleziono na... śmietnisku. Był jednym z Ojców Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.