Dobry pasterz, który zna swoje owce, idzie przed nimi i nie opuszcza w godzinie próby

Dobry pasterz to ten, który zna swoje owce i nie opuszcza ich w chwili próby. W przeciwieństwie do najemnika nie kieruje się strachem ani korzyścią, ale miłością i gotowością oddania życia. Jezus zaprasza do wspólnoty, w której nikt nie jest obcy – jednej owczarni prowadzonej przez jednego Pasterza. To wezwanie do jedności, odwagi i miłości silniejszej niż podziały.
Słowo na dziś (J 10,11-16)
Z ewangelii wg św. Jana: Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza; dlatego, że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach. Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz.
Papież Franciszek zachęca, by komentarze do ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia.
Komentarz do Ewangelii (Czwartek, 8 maja 2025 r. – Uroczystość Świętego Stanisława, Biskupa i Męczennika)
Obraz: Dzisiejszy fragment ewangelii, czytany w uroczystość św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, rozgrywa się w Jerozolimie, w świątyni, po uzdrowieniu człowieka niewidomego od urodzenia. Obraz dobrego pasterza wskazuje na Jezusa i Jego styl duszpasterski.
Myśl: Jezus polemizuje z przywódcami ludu, którzy nie są dobrymi pasterzami, ale okazują się być najemnikami. Dokonał się wielki cud. Niewidomy od urodzenia człowiek odzyskał wzrok, czego oni nie chcą uznać. Dobry pasterz różni się od najemnika tym, że daje życie w podwójnym sensie: pomnaża życie i dobro, a niekiedy, naśladując Chrystusa, poświęca samego siebie. Obraz nadchodzącego wilka ujawnia kto jest kim. Podstawową cechą dobrego pasterza jest odwaga i miłość oraz stawanie w obronie swoich owiec. Każda epoka ma swoje zagrożenia (wilki). Czasami nazwane konkretnie, ale częściej anonimowe: mentalność, fałszywy model człowieka, panujące mody, itp.
Emocja: Jedna owczarnia i pasterz. Mamy trudność, aby odnieść ten obraz do rzeczywistości podzielonego chrześcijaństwa. Zbyt często traktujemy to jako obraz walki i zwycięstwa, pokonania innych, a nie stworzenia jednego ludu Chrystusowego. Przed nami jeszcze długa droga do ekumenii.
Wezwanie: Poproszę o łaskę otwarcia serca na braci i siostry z innych chrześcijańskich wspólnot kościelnych. Podziękuję za postępy na drodze ekumenicznej.
Jubileusz 2025: Droga Pielgrzymów Nadziei to także szczególne wezwanie ekumeniczne. Posłucham poruszeń Ducha Świętego, który nas prowadzi ku jedności.
Skomentuj artykuł