#Ewangelia: co Jezus myślał o perfekcjonizmie?
Choć wydaje się, że problem perfekcjonizmu to domena XXI w., Jezus wyraził się o nim jednoznacznie już w czasie swojego ziemskiego życia.
[Ewangelia]
Gdy Jezus ukazał się swoim uczniom i spożył z nimi śniadanie, rzekł do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?»
Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham».
Rzekł do niego: «Paś baranki moje».
I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?»
Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham».
Rzekł do niego: «Paś owce moje».
Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?»
Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham».
Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz».
To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!» (J 21, 15-19)
[Komentarz Wojciecha Jędrzejewskiego OP]
[Komentarz Mieczysława Łusiaka SJ]
Żeby służyć Jezusowi i Kościołowi, żeby być przyjacielem Jezusa, nie trzeba być perfekcyjnym. Za pierwszym razem Jezus zapytał Piotra o miłość czystą, Boską - agape, większą od miłości pozostałych Apostołów. Za drugim razem zapytał po prostu o miłość czystą. A za trzecim razem zapytał o zwykłą miłość ludzką, przyjacielską. Piotr za każdym razem przyznawał się tylko do miłości ludzkiej, bo taka była prawda (wiedział, że Jezus zna wszystkie jego braki w miłości). Może więc w tym dziwnym dialogu Jezusa z Piotrem o to właśnie chodziło - by Piotr zapamiętał, że nie musi być doskonały. Perfekcja na tym świecie jest czymś nienaturalnym. Wszelki perfekcjonizm jest więc czymś, co odrywa nas od rzeczywistości. Jest więc destrukcyjny.
[Komentarz Grzegorza Kramera SJ]
Skomentuj artykuł