#Ewangelia: jeśli przeżywasz porażkę, wcale nie wszystko jest stracone

#Ewangelia: jeśli przeżywasz porażkę, wcale nie wszystko jest stracone
(fot. tom parsons / unsplash)
Mieczysław Łusiak SJ / Wojciech Jędrzejewski OP / Słucham Pana

Jezus zwraca się do Piotra jego właściwym imieniem. I robi to w takim momencie, kiedy przeżywa kryzys.

Słowa Ewangelii [Mt 16, 13-19]

Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: «Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?»

A oni odpowiedzieli: «Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków».

Jezus zapytał ich: «A wy za kogo Mnie uważacie?»

Odpowiedział Szymon Piotr: «Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego».

Na to Jezus mu rzekł: «Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem ciało i krew nie objawiły ci tego, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr - Opoka, i na tej opoce zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego: cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie».

Jaki jest Twój Bóg? [Komentarz Mieczysława Łusiaka SJ]

O tym, czy ktoś jest chrześcijaninem czy nie, decyduje odpowiedź na pytanie, które Pan Jezus postawił swoim uczniom: "Za kogo Mnie uważacie?". Reszta, zwłaszcza przemiana serca i wyzbycie się grzechu, jest konsekwencją odpowiedzi na to pytanie. Jeśli dla kogoś Jezus jest Mesjaszem, Synem Boga żywego, to dokonuje ściśle określonego wyboru drogi życiowej. Jest to droga od egoizmu do miłości. Tymczasem bardzo często Jezus jest dla ludzi tylko Bogiem. Piszę "tylko", bo jest istotna różnica między Bogiem-ideą, a Bogiem żywym, który zbawia (czyli Mesjaszem).

Dbajmy o to, by Jezus nie był dla nas odległym Bogiem, który jest bardziej ideą niż osobą. On chce żyć w naszym życiu. Istotne jest nie tylko to, kto jest dla nas Bogiem, ale też to jakim On jest w naszej świadomości.

Popatrz mi w oczy [Komentarz Wojciecha Jędrzejewskiego OP]

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Buttiglione Rocco, kard. Gerhard Ludwig Müller
20,94 zł
29,90 zł

Czytajmy razem adhortację Amoris Laetitia bez wzajemnych oskarżeń i podejrzeń, ze zmysłem wiary (sensus fidei), w świetle całej tradycji doktryny Kościoła i z gorliwą duszpasterską troską o wszystkich, którzy znajdują się w trudnych sytuacjach małżeńskich...

Skomentuj artykuł

#Ewangelia: jeśli przeżywasz porażkę, wcale nie wszystko jest stracone
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.