#Ewangelia: nie każdy z katolików zdaje sobie sprawę, jaką ma władzę nad złym duchem

#Ewangelia: nie każdy z katolików zdaje sobie sprawę, jaką ma władzę nad złym duchem
(fot. shutterstock.com)
Logo źródła: Maskacjusz / Grzegorz Kramer SJ / Wojciech Jędrzejewski OP / Mieczysław Łusiak SJ

Tekst Ewangelii:

Jezus zwołał Dwunastu, dał im moc i władzę nad wszystkimi złymi duchami oraz władzę leczenia chorób. I wysłał ich, aby głosili królestwo Boże i uzdrawiali chorych.

Mówił do nich: «Nie bierzcie nic na drogę: ani laski, ani torby podróżnej, ani chleba, ani pieniędzy; nie miejcie też po dwie suknie. Gdy do jakiegoś domu wejdziecie, pozostańcie tam i stamtąd będziecie wychodzić. Jeśliby was gdzieś nie przyjęli, wychodząc z tego miasta, strząśnijcie proch z nóg waszych na świadectwo przeciwko nim!»

Wyszli więc i chodzili po wsiach, głosząc Ewangelię i uzdrawiając wszędzie.

Łk 9, 1-6

Komentarze do Ewangelii:

Grzegorz Kramer SJ - kilka szczegółów:

To nie jest tak, że nie mamy w życiu nic mieć. Jezus mówi im, by nic nie brali, kiedy wysyła ich na ewangelizację. To jest bardzo ważny szczegół. Chrześcijanin ma korzystać ze wszystkich dóbr tego świata. Jednak kiedy idzie o głoszenie Królestwa Bożego, mają postawić na inne skarby.

Jezus daje swoim uczniom władzę leczenia i wypędzania złego ducha. To jest skarb, który mają wziąć ze sobą. Ten, który decyduje się być wysłanym, musi przestać ufać swoim zabezpieczeniom, a uwierzyć w to, że moc, którą daje nam Pan, jest wystarczająca. Inaczej głosimy siebie, nie Pana.

W tej Ewangelii jest zdanie, które lubi wykorzystywać wielu nadgorliwych wierzących, zdanie mówiące o strząsaniu prochu z butów. Tak, mamy do tego prawo, by to zrobić. Jest jedno "ale" - najpierw mamy uzdrawiać, wyrzucać złe duchy i próbować głosić Królestwo. Zazwyczaj ludzie na te pierwsze dwie sprawy zawsze są chętni. A my często idziemy do trzeciej i strzelamy focha, że nas nie chcą słuchać.

Wojciech Jędrzejewski OP - Miłość jest za darmo

Mieczysław Łusiak SJ - Nie mamy władzy nad ludźmi:

Jezus dał swoim uczniom władzę nad wszystkimi złymi duchami i nad chorobami. Nie dał im natomiast władzy nad ludźmi. Wręcz przeciwnie: zapowiedział, że ludzie nie zawsze będą spełniać nasze oczekiwania.

Musimy zdecydować, czy chcemy mieć władzę nad ludźmi, czy nad złem. Nie można mieć jednego i drugiego. Jeśli mamy władzę nad ludźmi, to nie mamy władzy nad złem.

Wręcz odwrotnie: wówczas zło ma władzę nad nami. Ludzie nie są po to, by nimi rządzić, ale po to, by im służyć.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Katarzyna Stokłosa
24,43 zł
34,90 zł

Kilkadziesiąt cudów świętej Rity opisanych w jednej książce

Dziesiątki współczesnych świadectw: z północy i południa, ze wschodu i zachodu Polski. Wszędzie, gdzie pojawia się św. Rita, patronka od spraw beznadziejnych, przychodzą wypraszane za Jej wstawiennictwem...

Skomentuj artykuł

#Ewangelia: nie każdy z katolików zdaje sobie sprawę, jaką ma władzę nad złym duchem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.