#Ewangelia: nigdy dość patrzenia na Ojca

#Ewangelia: nigdy dość patrzenia na Ojca
(fot. shutterstock.com)
3 lata temu
Mieczysław Łusiak SJ / Wojciech Jędrzejewski OP / Grzegorz Kramer SJ

Relacja Jezusa z Ojcem jest dla nas wzorem relacji człowieka z Bogiem. Nasza relacja z Bogiem ma stać się taka, że jak ktoś będzie na nas patrzył, to zobaczy Boga.

[Fragment Ewangelii J 14, 7-14]

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście».
Rzekł do Niego Filip: «Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy».

Odpowiedział mu Jezus: «Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie widzi, widzi także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: "Pokaż nam Ojca"? Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. To Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie - wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła!

Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, a nawet większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca. A o cokolwiek prosić będziecie w imię moje, to uczynię, aby Ojciec był otoczony chwałą w Synu. O cokolwiek prosić Mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię».

[Komentarz Wojciecha Jędrzejewskiego OP]

[Komentarz Mieczysława Łusiaka SJ]

Relacja Jezusa z Ojcem jest dla nas wzorem relacji człowieka z Bogiem. Nasza relacja z Bogiem ma stać się taka, że jak ktoś będzie na nas patrzył, to zobaczy Boga. Oczywiście z powodu podobieństwa. Wtedy będzie też tak, że nic nie będziemy robili "od siebie", nawet mówić nie będziemy "od siebie". Wszystko będzie "od Boga".

Taki rodzaj relacji z Bogiem opisał dobitnie kiedyś św. Paweł, mówiąc: "Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus" (Gal 2, 20). Aby to osiągnąć niezbędne jest zapatrzenie i zasłuchanie się w Boga. Jezus całą wieczność patrzył na Ojca, a jak przyszedł na ziemię, robił to nadal. Jakby nigdy nie było Mu dość.

A my? Może myślimy sobie, że po śmierci będziemy oglądać Boga, a teraz zajmiemy się czymś ciekawszym. Tymczasem pełnią człowieczeństwa (i szczęścia) jest podobieństwo do Boga.

[Komentarz Grzegorza Kramera SJ]

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

#Ewangelia: nigdy dość patrzenia na Ojca
Komentarze (1)
W
werset
13 maja 2017, 08:46
(Jana 1:18) Żaden człowiek nigdy nie widział Boga; jednorodzony bóg, który zajmuje miejsce u piersi Ojca, ten dał co do niego wyjaśnienie.

Skomentuj artykuł

#Ewangelia: nigdy dość patrzenia na Ojca
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.