#Ewangelia: spożywanie Ciała Chrystusa nie polega tylko na przyjmowaniu Chleba Eucharystycznego

#Ewangelia: spożywanie Ciała Chrystusa nie polega tylko na przyjmowaniu Chleba Eucharystycznego
(fot. L.A. Faille/shutterstock.com)
Mieczysław Łusiak SJ, Wojciech Jędrzejewski OP

"Jak On może nam dać swoje Ciało na pożywienie?". Dziś mamy odpowiedź - pisze Mieczysław Łusiak SJ

Słowa Ewangelii [Mk 14, 12-16. 22-26]

W pierwszy dzień Przaśników, kiedy ofiarowywano Paschę, zapytali Jezusa Jego uczniowie: «Gdzie chcesz, żebyśmy przygotowali Ci spożywanie Paschy?»

DEON.PL POLECA

I posłał dwóch spośród swoich uczniów z tym poleceniem: «Idźcie do miasta, a spotka was człowiek niosący dzban wody. Idźcie za nim i tam, gdzie wejdzie, powiedzcie gospodarzowi: Nauczyciel pyta: Gdzie jest dla Mnie izba, w której mógłbym spożyć Paschę z moimi uczniami? On wskaże wam na górze salę dużą, usłaną i gotową. Tam przygotujecie dla nas».

Uczniowie wybrali się i przyszli do miasta, a tam znaleźli wszystko, tak jak im powiedział, i przygotowali Paschę.

A gdy jedli, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał i dał im, mówiąc: «Bierzcie, to jest Ciało moje». Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, i pili z niego wszyscy. I rzekł do nich: «To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana. Zaprawdę, powiadam wam: Odtąd nie będę już pił napoju z owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić będę go nowy w królestwie Bożym». Po odśpiewaniu hymnu wyszli w stronę Góry Oliwnej.

Obrzęd to forma, treścią jest przejście [Mieczysław Łusiak]

Kiedy Jezus zapowiadał wydarzenie opisane w dzisiejszej Ewangelii, słuchający Go pytali ze zdziwieniem: "Jak On może nam dać swoje Ciało na pożywienie?". Dziś mamy odpowiedź. Okazało się to takie proste! Spożywanie Ciała Chrystusa nie polega jednak tylko na przyjmowaniu Chleba Eucharystycznego.

Eucharystia to Pascha, czyli Przejście. Spożywać Ciało Chrystusa to przechodzić od śmierci do życia, to przekraczać "Morze Czerwone" ludzkiej ograniczoności, to zwyciężać grzech. W tym tkwi istota Eucharystii, nie w obrzędzie. Obrzęd jest tylko formą. Treścią jest owo Przejście.

Jesteście MOIMI uczniami [Wojciech Jędrzejewski OP]

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

#Ewangelia: spożywanie Ciała Chrystusa nie polega tylko na przyjmowaniu Chleba Eucharystycznego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.