#Ewangelia: "to jest dość skandaliczne. Jezus się tu nieźle bawi"

#Ewangelia: "to jest dość skandaliczne. Jezus się tu nieźle bawi"
(fot. archiwum Grzegorza Kramera SJ)
Wojciech Jędrzejewski OP, Grzegorz Kramer SJ

- Wspominam o tym z dwóch powodów. Po pierwsze Jezus jest Kimś, kto ma poczucie humoru, i nie jest Kimś, kto przychodzi świat straszyć piekłem, ale daje nam obraz Boga dobrego i hojnego.

Posłuchajcie Ewangelii [J 2,1-11]

Słowa Ewangelii 

W Kanie Galilejskiej odbywało się wesele i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów.

DEON.PL POLECA

A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: "Nie mają już wina". Jezus Jej odpowiedział: "Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Jeszcze nie nadeszła moja godzina". Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie".

Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. Rzekł do nich Jezus: "Napełnijcie stągwie wodą". I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: "Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu". Ci zaś zanieśli.

A gdy starosta weselny skosztował wody, która stała się winem, i nie wiedział, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli, przywołał pana młodego i powiedział do niego: "Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory". Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.

Jezus nie jest Kimś, kto przychodzi świat straszyć piekłem [Grzegorz Kramer SJ]

Maryja nie jest Bogiem. Jest jedną z nas i z nami modli się do Boga. Ona modli się z Apostołami - tymi samymi, którzy Jej Syna wyparli się wprost lub pouciekali. To ważne dla nas, bo czasem można odnieść wrażenie, że pobożniejsza część Kościoła próbuje zagarnąć Matkę Bożą dla siebie.

Ona jest Matką wszystkich ludzi. Nie tylko tych, którzy słuchają odpowiedniego radia czy odmawiają codziennie różaniec. Nie mówi, że któreś dziecko jest lepsze. Tak jak nasze mamy. Mama nie mówi, że któreś z rodzeństwa jest bardziej kochane od innych. Ona nie jest tylko Matką tych, którzy nigdy nie dokonali aborcji, są zawsze wierni, nigdy nie kłamią i mówią tylko rzeczy, które ja jestem w stanie znieść.

Myślę, że z tej pierwszej sceny warto wziąć sobie do serca to, że oni spotkali się tam na modlitwie, nie na roztrząsaniu problemów, kto jest lepszy, komu przypadnie jakie stanowisko po odejściu Pana. Może warto o tym pamiętać, kiedy spotykamy się w gronie przyjaciół, znajomych, też tych z Kościoła, i ustalamy (próbując wciągać w to też autorytet Matki Bożej czy samego Boga), kto do czego się nadaje. Kto jest godny miana Polaka, a kto nie. Politycy i wszyscy źli ludzie też są dziećmi Boga.

Jaki jest Jezus na weselu? Skończyło się wino. Było już późno, wesele jest już dobrze rozkręcone. To Matka wychodzi z inicjatywą, a Jezus się Jej opiera. Odpowiedź bardzo niegrzeczna. Kobieto, mój czas nie nadszedł. Tu na marginesie warto popatrzeć, jak reagujemy na odpowiedzi naszych dzieci, które są nie po naszej myśli. Może nie zawsze ich odpowiedź jest od razu obrazą matczynego majestatu, a jest wyrażeniem tego, że dziecko myśli o swoim życiu inaczej?

Maryja jednak zachowuje się jak dobra żydowska matka - mówi: zróbcie, co trzeba. Na stołach pojawia się około 600 litrów wina. Późnym wieczorem, za sprawą Jezusa pojawia się mnóstwo wina. To jest dość skandaliczne. Jezus się tu nieźle bawi.

Wspominam o tym z dwóch powodów. Po pierwsze Jezus jest Kimś, kto ma poczucie humoru, i nie jest Kimś, kto przychodzi świat straszyć piekłem, ale daje nam obraz Boga dobrego i hojnego. Po drugie Matka Boża, choć jest Jego mamą, to też się uczy. I to znów dla nas wskazówka. Czasem można wśród katolików zauważyć postawę polegającą na tym, że my wiemy, jaki jest Jezus i co myśli, i wiemy, jaka jest Maryja. Oczywiście to wszystko jest ukryte za fałszywą pokorą. Uczmy się od Jezusa poczucia humoru!

Maryja ufa swojej sile [Wojciech Jędrzejewski OP] 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Żyśko

Zostaliśmy stworzeni na podobieństwo Boga, dlatego najbliżej Niego jesteśmy, będąc sobą.

Byli ludźmi takimi jak ty. Żyli intensywnie i kochali to, co robili. Ich historie to dowód na to, że niebo można odnaleźć tu i...

Skomentuj artykuł

#Ewangelia: "to jest dość skandaliczne. Jezus się tu nieźle bawi"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.