#Ewangelia: utraciliśmy dostęp do szczęścia

#Ewangelia: utraciliśmy dostęp do szczęścia
(fot. shutterstock.com)
4 lata temu
Mieczysław Łusiak SJ, Wojciech Jędrzejewski OP

Ile jesteś w stanie poświęcić, aby odzyskać utracone życie?

Słowa Ewangelii [Mt 10, 34 - 11, 1]

Jezus powiedział do swoich apostołów:

«Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową; "i będą nieprzyjaciółmi człowieka jego domownicy".

Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien. Kto chce znaleźć swe życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je.

Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał.

Kto przyjmuje proroka jako proroka, nagrodę proroka otrzyma. Kto przyjmuje sprawiedliwego jako sprawiedliwego, nagrodę sprawiedliwego otrzyma.

Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego że jest uczniem, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody».

Gdy Jezus skończył dawać te wskazania dwunastu swoim uczniom, odszedł stamtąd, aby nauczać i głosić Ewangelię w ich miastach.

Rozważanie Wojciecha Jędrzejewskiego OP

Rozważanie Mieczysława Łusiaka SJ

          

Jezus pragnie pokoju w naszych domach, rodzinach i na całym świecie. Jednocześnie czyni swoich uczniów różnymi od otaczającego ich świata. A świat ten nie lubi różnorodności. Dlatego Jezus jest świadom tego, że choć On sam jest Królem Pokoju, to jednak jednocześnie jest pośrednio przyczyną konfliktów. To dziwny paradoks, ale z tego też składa się ten świat, nie tylko z rzeczy prostych i jasnych.

          

Ta dziwna sytuacja bycia nienawidzonym z powodu odmienności od świata i podobieństwa do Chrystusa bywa krzyżem. Jeśli ktoś chce iść za Jezusem musi ten krzyż ponieść, bo jeśli go odrzuci, to przestanie upodabniać się do Jego i, w tym znaczeniu, przestanie być godnym Jego.

          

Nie oznacza to jednak, że skazani jesteśmy, jako uczniowie Jezusa, na odrzucenie. Nie raz ktoś nam "poda kubek wody" tylko dlatego, że jesteśmy Jego uczniami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Meinrad Dufner, Anselm Grün OSB
17,43 zł
24,90 zł

Jeżeli chcesz poznać Boga, poznaj najpierw samego siebie
Ewagriusz z Pontu

Dwaj mistrzowie duchowości benedyktyńskiej zapraszają do wyruszenia w drogę pokory, do zobaczenia i zaakceptowania własnych ograniczeń oraz słabości. Paradoksalnie to one, a nie...

Skomentuj artykuł

#Ewangelia: utraciliśmy dostęp do szczęścia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.