#Ewangelia: zbawienia nie otrzymujemy po znajomości

#Ewangelia: zbawienia nie otrzymujemy po znajomości
(fot. shutterstock.com)
Mieczysław Łusiak SJ / Wojciech Jędrzejewski OP / Słucham Pana

Nie wystarczy być wierzącym i praktykującym (modlącym się i chodzącym do kościoła), aby być zbawionym. Gdyby tak było, to oznaczałoby, że zbawienie można osiągnąć "po znajomości".

[Fragment Ewangelii Mt 20, 20-28]

Matka synów Zebedeusza podeszła do Jezusa ze swoimi synami i oddając Mu pokłon, o coś Go prosiła.
On ją zapytał: «Czego pragniesz?»

Rzekła Mu: «Powiedz, żeby ci dwaj moi synowie zasiedli w Twoim królestwie, jeden po prawej, a drugi po lewej Twej stronie».

Odpowiadając, Jezus rzekł: «Nie wiecie, o co prosicie. Czy możecie pić kielich, który Ja mam pić?»
Odpowiedzieli Mu: «Możemy».

On rzekł do nich: «Kielich mój pić będziecie. Nie do Mnie jednak należy dać miejsce po mojej stronie prawej i lewej, ale dostanie się ono tym, dla których mój Ojciec je przygotował».

Gdy dziesięciu pozostałych to usłyszało, oburzyli się na tych dwóch braci.

A Jezus przywołał ich do siebie i rzekł: «Wiecie, że władcy narodów uciskają je, a wielcy dają im odczuć swą władzę. Nie tak będzie u was. Lecz kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie waszym sługą. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem waszym. Na wzór Syna Człowieczego, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu».

[Komentarz Wojciecha Jędrzejewskiego OP]

[Komentarz Mieczysława Łusiaka SJ]

Nie wystarczy być wierzącym i praktykującym (modlącym się i chodzącym do kościoła), aby być zbawionym. Gdyby tak było, to oznaczałoby, że zbawienie można osiągnąć "po znajomości". Chyba na to liczyła dla swoich synów matka Jakuba i Jana.

Jezus wyjaśnił, że zbawienie jest dla tych, dla których przygotował je Bóg Ojciec. Czyli dla kogo? Dla umiejących kochać, na wzór Chrystusa. Na podstawie umiejętności kochania zbawienie osiągną nawet ci, którzy w ogóle Jezusa nie znają, czyli niewierzący.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Mark E. Thibodeaux SJ

500 lat skuteczności | 10 minut dziennie | 34 sposoby na spotkanie Boga

Kilkaset lat temu św. Ignacy Loyola poradził grupie swoich uczniów, żeby codziennie praktykowali rachunek sumienia. Uważał, że to najważniejszy moment w ciągu...

Skomentuj artykuł

#Ewangelia: zbawienia nie otrzymujemy po znajomości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.