"Więcej niż wszyscy inni". Jezus pokazuje nam wzór postępowania, ale nie wszyscy tak potrafią

"Więcej niż wszyscy inni". Jezus pokazuje nam wzór postępowania, ale nie wszyscy tak potrafią
Fot. Ante Hamersmit / Unsplash

Czy umiesz oddać wszystko Bogu, zdać się tylko na Niego?  Poproś Go o łaskę wolności wewnętrznej, podziękuj za to, że On zabezpiecza twoje życie. 

Słowo na dziś: (27 listopada 2023)

Z Ewangelii wg św. Łukasza: 

Gdy podniósł oczy, zobaczył, jak bogaci wrzucali swe ofiary do skarbony. Zobaczył też, jak uboga jakaś wdowa wrzuciła tam dwa pieniążki, i rzekł: «Prawdziwie powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła więcej niż wszyscy inni. Wszyscy bowiem wrzucali na ofiarę z tego, co im zbywało; ta zaś z niedostatku swego wrzuciła wszystko, co miała na utrzymanie». 

Komentarz do Ewangelii: (Łk 21,1-4)

Obraz: Jesteśmy wraz z Jezusem i uczniami w świątyni jerozolimskiej. Przed skarbcem było trzynaście skarbon na ofiary. Kapłan kontrolował wartość monet i ogłaszał ich wartość oraz intencje. Tylko do trzynastej wrzucano ofiary spontanicznie i bez intencji. Zobaczę tę scenę oczyma wyobraźni. 

DEON.PL POLECA

Myśl: Jezus spogląda na składających ofiarę ‘podnosząc oczy’, bo nie jest wyniosły, nie patrzy ‘z góry’, ale jest Tym, który jest ‘pokorny i służy’. Wdowa jest symbolem Kościoła. Jest oblubienicą, której zabrano Oblubieńca i wyczekuje sprawiedliwości od Boga. W ówczesnym systemie społecznym wdowa i sierota są samotni, zdani na łaskę innych, nie należą do nikogo. Tylko Bóg upomina się o ich prawa. Uboga wdowa jest ‘figurą’ ucznia, oddaje wszystko Bogu, zdaje się tylko na Niego. Mogła zatrzymać jeden z ofiarowanych pieniążków, ale nie robi tego. Jest ‘córką zmartwychwstania’, uosobieniem ‘mądrości ewangelicznej’, która sprzeciwia się ‘egoizmowi i głupocie’ świata. 

Emocja: Zbytek i niedostatek. We wspólnocie Kościoła nie liczą się bogaci i mający ‘moc sprawczą’, ale ‘ubodzy i mali’. Jezus jest u końca swojej wędrówki, ale wskazuje na wzorce: uboga wdowa, teściowa Piotra, miłosierny Samarytanin, którzy żyją Duchem Pana. 

Wezwanie: Poproszę o łaskę wolności wewnętrznej w ofiarowaniu siebie Bogu. Podziękuję za to, że On zabezpiecza mnie w życiu. 
W duchu ofiarowania, pomodlę się za św. Ignacym: „Zabierz, Panie, i przyjmij całą wolność moją, pamięć moją i rozum, i wolę moją całą, cokolwiek mam i posiadam. Ty mi to wszystko dałeś. Tobie to, Panie, oddaję. Twoje jest wszystko. Rozporządzaj tym w pełni wedle swojej woli. Daj mi jedynie miłość Twoją i łaskę, albowiem to mi wystarcza”. 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

"Więcej niż wszyscy inni". Jezus pokazuje nam wzór postępowania, ale nie wszyscy tak potrafią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.