Jezus nieustannie przechodzi przez życie ludzi. Pozwala się zobaczyć, wybrać i naśladować

Jezus nieustannie przechodzi przez życie ludzi. Pozwala się zobaczyć, wybrać i naśladować
Fot. Sasha Freemind / unsplash.com

Zacheusz z dzisiejszej Ewangelii czuje pilną potrzebę zbawienia. Wspina się na drzewo, żeby zobaczyć tego, który patrzy z pokorą i miłością. Jezus nieustannie przechodzi przez życie ludzi. Nie narzuca się. Pozwala się zobaczyć, wybrać i naśladować.

Słowo na dziś (Łk 19,1-10) 

Z Ewangelii wg św. Łukasza: Potem wszedł do Jerycha i przechodził przez miasto. A [był tam] pewien człowiek, imieniem Zacheusz, zwierzchnik celników i bardzo bogaty. Chciał on koniecznie zobaczyć Jezusa, kto to jest, ale nie mógł z powodu tłumu, gdyż był niskiego wzrostu. Pobiegł więc naprzód i wspiął się na sykomorę, aby móc Go ujrzeć, tamtędy bowiem miał przechodzić. Gdy Jezus przyszedł na to miejsce, spojrzał w górę i rzekł do niego: «Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu». Zeszedł więc z pośpiechem i przyjął Go rozradowany. A wszyscy, widząc to, szemrali: «Do grzesznika poszedł w gościnę». Lecz Zacheusz stanął i rzekł do Pana: «Panie, oto połowę mego majątku daję ubogim, a jeśli kogo w czym skrzywdziłem, zwracam poczwórnie». Na to Jezus rzekł do niego: «Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu, gdyż i on jest synem Abrahama. Albowiem Syn Człowieczy przyszedł szukać i zbawić to, co zginęło».

Komentarz do Ewangelii (wtorek, 21.11.2023)

Obraz: Oczyma wyobraźni zobaczę komiczny nieco obraz człowieka niskiego wzrostu, wspinającego się na drzewo, żeby zobaczyć Jezusa. Popatrzę po wszystkich uczestnikach tej sytuacji. Zwrócę szczególną uwagę na zachowanie Zacheusza.

Myśl: To opowiadanie, wraz z historią Samarytanki przy studni i miłosiernego Ojca (syna marnotrawnego) jest swoistą „Ewangelią w Ewangelii”. Jest opisem wyjaśniającym najgłębszy sens Dobrej Nowiny. Mamy tu grzesznego człowieka, który spotyka się ze swoim Zbawicielem (każdy jest do tego wezwany). Ukazane mamy tu najważniejsze wątki ‘Ewangelii miłosierdzia’: pragnienie zobaczenia, pośpiech, radość z odnalezienia, zbawienie, szukanie tego, co zginęło. Centralny temat to ‘pragnienie spotkania/zobaczenia’ i ‘spotkanie spojrzeń’ Jezusa i grzesznika. Owocem tego jest doświadczenie bycia odnalezionym/zbawionym.

Emocja: Pobiec, wspiąć się, zobaczyć. Zacheusz czuje pilną potrzebę zbawienia. Wspina się na drzewo, żeby zobaczyć tego, który patrzy z pokorą i miłością. Jezus nieustannie przechodzi przez życie ludzi. Nie narzuca się. Pozwala się zobaczyć, wybrać i naśladować.

Wezwanie: Poproszę o łaskę, by Jezus zagościł w moim domu. Podziękuję za doświadczenie obecności Pana. Zaplanuję sobie czas na adorację Najświętszego Sakramentu, nawet, jeśli tylko online.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Przemysław Marek Szewczyk

Odkryj nieznane oblicze Jezusa

Czy miał rodzeństwo?
Jak wyglądały Jego relacje z rodzicami?
Czy w życiu prywatnym też czynił cuda?
Jak wyglądały kulisy Jego procesu przed Piłatem?
Co działo się z...

Skomentuj artykuł

Jezus nieustannie przechodzi przez życie ludzi. Pozwala się zobaczyć, wybrać i naśladować
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.