Zazdrość wyrządza zło bliźniemu, ale najbardziej niszczy nas samych

Zazdrość wyrządza zło bliźniemu, ale najbardziej niszczy nas samych
Depositphotos.com (8483789)

Zazdrość to jeden z siedmiu grzechów głównych, wykroczenie przeciw miłości bliźniego. Jak przestać zazdrościć? Kiedy znamy siebie, swoje miejsce, swoją misję i nie musimy umniejszać innych, prócz samych siebie i swoich lęków, wtedy pokonujemy pokusę zazdrości.

Z ewangelii wg św. Jana (3,22-30):

Potem Jezus i uczniowie Jego udali się do ziemi judzkiej. Tam z nimi przebywał i udzielał chrztu. Także i Jan był w Ainon, w pobliżu Salim, udzielając chrztu, ponieważ było tam wiele wody. I przychodzili [tam] ludzie i przyjmowali chrzest. Nie wtrącono bowiem jeszcze Jana do więzienia.
A powstał spór między uczniami Jana a [pewnym] Żydem w sprawie oczyszczenia. Przyszli więc do Jana i powiedzieli do niego: «Nauczycielu, oto Ten, który był z tobą po drugiej stronie Jordanu i o którym ty wydałeś świadectwo, teraz udziela chrztu i wszyscy idą do Niego». Na to Jan odrzekł: «Człowiek nie może otrzymać niczego, co by mu nie było dane z nieba. Wy sami jesteście mi świadkami, że powiedziałem: Ja nie jestem Mesjaszem, ale zostałem przed Nim posłany. Ten, kto ma oblubienicę, jest oblubieńcem; a przyjaciel oblubieńca, który stoi i słucha go, doznaje najwyższej radości na głos oblubieńca. Ta zaś moja radość doszła do szczytu. Potrzeba, by On wzrastał, a ja się umniejszał.

Komentarz do ewangelii na dziś (07.01.2023):

Obraz: Oczyma wyobraźni zobaczę okolice Judei, nad rzeką Jordan, gdzie działał Jan Chrzciciel oraz Jezus i Jego uczniowie. „Było tam wiele wody”, przychodziły tłumy, aby przyjąć chrzest. Czuć napięcie, kontrowersje, niebezpieczeństwo wtrącenia do więzienia.
Myśl: Po raz kolejny mamy do czynienia ze świadectwem Jana Chrzciciela, który wie, że jest posłańcem przed Mesjaszem i że jego misją jest wskazać na Chrystusa i usunąć się w cień. Właśnie dlatego Jan nie podziela niepokoju swoich uczniów, którzy widzą, że ‘wszyscy’ idą do Chrystusa. On wiernie wypełnia swoje zadanie. Jan wie, że nie przymierze, świątynia i Prawo są najważniejsze. Każda ziemska instytucja, choćby najświętsza, nie wyłączając Kościoła i sakramentów może stać się ‘fetyszem’, jeśli nie odsyła do Boga, ale staje się celem samym w sobie.
Emocja: Zazdrość. To jeden z siedmiu grzechów głównych. Nieumiejętność cieszenia się z cudzych sukcesów i działanie na szkodę innych to wykroczenie przeciw miłości bliźniego. Przestajemy zazdrościć, kiedy znamy siebie, swoje miejsce, swoją misję i nie musimy umniejszać innych, prócz samych siebie i swoich lęków.
Wezwanie: Poproszę o łaskę przyjęcia swojej misji, swojego powołania. Podziękuję za wierność Boga w powoływaniu mnie na nowo.
W duchu bożonarodzeniowym, wyśpiewam albo wyrecytuję w duchu słowa jakiejś kolędy.

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Danuta Piekarz

Jestem bowiem o was zazdrosny Boską zazdrością (2 Kor 11,2).

Zazdrość, pożądanie, chęć posiadania tego, czego dostać nie możemy – to uczucia towarzyszące ludziom od zawsze. Czy jednak istnieje „dobra” zazdrość skłaniająca do zdrowej rywalizacji,...

Skomentuj artykuł

Zazdrość wyrządza zło bliźniemu, ale najbardziej niszczy nas samych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.