Leon Knabit OSB: To pytanie Jezus stawia także i nam. Powinno ono nami wstrząsnąć!

Leon Knabit OSB: To pytanie Jezus stawia także i nam. Powinno ono nami wstrząsnąć!
O. Leon Knabit OSB (fot. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu / YouTube.com)
Blog Ojca Leona / cspb.pl

Naukę Pana Jezusa o Eucharystii wielu słuchaczy skwitowało słowami: Twarda jest ta mowa, któż jej słuchać może. I już więcej z Nim nie chodzili. Jak wielu ludzi dzisiaj już z Nim nie chodzi. Twarda jest mowa o Bogu, przed którym trzeba będzie zdać rachunek ze swego życia; twarda jest mowa, która każe chodzić do spowiedzi, a w niedzielę na mszę; twarda jest mowa, która pozwala na seks tylko w małżeństwie i nakazuje wierność do śmierci i tak dalej.

Pan Jezus nie pomstował, ani nie był poirytowany. Zapytał zwyczajnie swoich uczniów: Czy wy także odejść chcecie? To pytanie stawia także i nam dzisiaj. Powinno ono nami wstrząsnąć! Dzisiaj chodzę do kościoła, czytam prasę katolicką, żyję jako tako uczciwie. A co będzie jutro? Jeśli Pan Jezus nie będzie w środku mego serca, jeśli nie uznam, że jarzmo Jego jest słodkie, a brzemię lekkie, nie wytrzymam.

Uroczystość świętego Jana Pawła II. My, starsi patrzymy na Jego drogę w Liturgii Eucharystycznej. Najpierw modliliśmy się za biskupa naszego Karola. A potem, gdy Duch Święty wybrał Go na Biskupa Rzymu, to już było: za Papieża naszego Jana Pawła II. Dzisiaj w tym samym Kanonie Mszy świętej mówimy: …oddając cześć Najświętszej Maryi zawsze Dziewicy, świętym apostołom Piotrowi i Pawłowi, Andrzejowi, Jakubowi i Janowi Pawłowi… Niezbadane są wyroki Boże.

I ten właśnie – wtedy – Piotr naszych czasów odpowiedział Jezusowi na Błoniach krakowskich dnia 10 czerwca 1979 roku: „Panie, do kogoż pójdziemy? – i z wielka mocą wyznał – Ty masz słowa życia wiecznego! (J 6,68)”. Ponad milionowa rzesza uczestników Liturgii potwierdziła te słowa śpiewem i, jak się to mówi, owacją na stojąco. Ufamy, że i dzisiaj miliony ludzi w Polsce to samo powiedzą. Wobec niejasnej jeszcze sytuacji po wyborach, bo może być gorzej, lepiej lub tak samo, Chrystus jest jedyną naszą nadzieją. Klęknijmy przed relikwiami naszego Papieża i prośmy Go o wstawiennictwo: Święty Janie Pawle, Patronie nasz, módl się za nami!

DEON.PL POLECA

Tekst ukazał się na blogu ojca Leona Knabita OSB

***

Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Paweł II, kard. Stefan Wyszyński

Słowa, które zmieniają świat

Listy dwóch wielkich przywódców – Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego – zaskakują swoją mocą i aktualnością. Ich słowa wpłynęły na rozwój wypadków w Polsce i na świecie. W tej...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Leon Knabit OSB: To pytanie Jezus stawia także i nam. Powinno ono nami wstrząsnąć!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.