Małżonka, matka i zakonnica, patronka Europy – św. Brygida Szwedzka

Małżonka, matka i zakonnica, patronka Europy – św. Brygida Szwedzka
Św. Brygida wyratowana z topieli przez Maryję - Luca Giordano, Public domain, via Wikimedia Commons
0:00
- 0:00

Św. Benedykt z Nursji został ogłoszony Patronem Europy przez papieża Pawła VI w trakcie soboru Watykańskiego II. Kilkadziesiąt lat później Jan Paweł II tym samym mianem określił świętych Cyryla i Metodego, a następnie trzy święte: Brygidę Szwedzką, Katarzynę ze Sieny i Teresę Benedyktę od Krzyża (Edytę Stein). Każda z tych postaci ma szczególne znaczenie dla rozwoju chrześcijańskiej Europy. 23 lipca Kościół wspomina świętą Brygidę Szwedzką. To jedna z największych mistyczek w historii, a zarazem osoba, która brała czynny udział w tym, co możemy nazwać „codziennością” Kościoła jej czasów. Pozostawiła po sobie nie tylko księgę „Objawień niebieskich”, która jest zapisem jej doświadczeń duchowych, ale i zgromadzenie popularnie zwane od jej imienia brygidkami, a to jest dzieło nadal pulsujące życiem.   

Brygida urodziła się w 1303 roku na zamku Finstad niedaleko Uppsali w Szwecji. Jej rodzina, spokrewniona z królewską, była bardzo religijna. Brygida już w dzieciństwie doświadczała objawień – Maryi i Chrystusa na Krzyżu. Gdy zmarła jej matka, wychowywała ją surowa wujenka. Nie stanowiło to dla niej problemu, bo już jako dziewczynka zdecydowała, że chce należeć do Jezusa.

Imiona świętych - Brygida

Pewien problem pojawił się trochę później, bo jej ojciec zaplanował dla niej małżeństwo z mężczyzną zdecydowanie mniej religijnym. Brygida została żoną, gdy miała zaledwie lat 13 lub 14. Ten okres to był pierwszy etap w jej drodze na ołtarze. Małżeństwo z Ulfem trwało 28 lat i mieli razem ośmioro dzieci. Szczególnym darem, jaki zawdzięczamy Brygidzie z tego czasu jest „duchowość małżeńska”. To doświadczenie życia rodzinnego, w którym miłość małżeńska łączyła się z głęboką modlitwą, studium Pisma Świętego, umartwieniami i dziełami miłosierdzia.

Modlitwa do św. Rity o dobrego męża i dobrą żonę

Brygida była cenioną panią domu. Dbała o rodzinę, o właściwe wychowanie potomstwa. Wystarczy zauważyć, że jedna z jej córek – Katarzyna także zostanie kanonizowana. Powierzono jej odpowiedzialność ochmistrzyni, dbającej o to, co się dzieje na dworze królewskim w Sztokholmie. To wystarczające przykłady. Na lepsze zmieniała nie tylko męża... Hojnie wspierała kościoły i klasztory. Pozwalała na to jej pozycja na dworze. Miała też możliwość korzystania z funduszy królewskich oraz posiadała spory majątek.

Św. Brygida - Unknown author, Public domain, via Wikimedia CommonsŚw. Brygida - NN autor, P.d., via Wiki. Comm.Wraz z mężem odbyli trwającą rok pielgrzymkę do Composteli, po której Ulf wstąpił do klasztoru cystersów. Kiedy Brygida owdowiała rozpoczął się kolejny etap życia przyszłej świętej. Był rok 1344, 41-letnia Brygida w pełni mogła poświęcić swe życie Bogu. Dużo się modliła, pokutowała i umartwiała, ale to nie odsunęło jej od świata. Pisała wiele listów, w których napominała wpływających na losy świata: papieży, królów, zakonników. Nawoływała do zmiany. Miało to szczególne znaczenie dla losów Kościoła, bo był to czas tzw. niewoli awiniońskiej. Założyła w Vadstena nowe zgromadzenie pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela – zwane potocznie brygidkami. W 1349 roku wyruszyła do Rzymu, na obchody Roku Jubileuszowego. Chciała też uzyskać zatwierdzenie reguły nowego zakonu. Później poświęciła kilka kolejnych lat na pielgrzymowanie pieszo do wielu sanktuariów.

Litania małżonków - jak modlić się razem?

Mając siedemdziesiąt lat wyruszyła do Ziemi Świętej. Krótko po powrocie do Rzymu, utrudzona podróżą, zmarła 23 lipca 1373 roku, w dniu, który sama przepowiedziała. Kondukt żałobny, który wyruszył do Szwecji, ojczyzny Brygidy, przeszedł również przez Polskę. Pochowana została w klasztorze w Vadstena. Kanonizował ją w 18 lat od śmierci papież Bonifacy IX.

Sprawdź kto obchodzi imieniny 23 lipca

W ikonografii św. Brygida Szwedzka jest przedstawiana w ciemnowiśniowym habicie. Na głowie ma czerwony welon z koroną z białego płótna z pięcioma czerwonymi znakami, które symbolizują pięć ran Jezusa. Św. Brygida jest patronką Szwecji oraz pielgrzymów. Jej atrybutami są: heraldyczny lew, korona, księga, którą pisze, ptasie pióro, pielgrzymi kapelusz, serce i krzyż.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
św. Brygida Wielka

Święta Brygida (1303 – 1373) miała doświadczać mistycznych spotkań z Jezusem i Matką Bożą już jako dziecko. Objawienia te otrzymywała bądź w stanie ekstazy, bądź w stanie świadomości tego wszystkiego, co się działo wokół niej...

Skomentuj artykuł

Małżonka, matka i zakonnica, patronka Europy – św. Brygida Szwedzka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.