Matka Boża ‘Jagodna’

Matka Boża ‘Jagodna’
Nawiedzenie św. Elżbiety - Nheyob, CC BY-SA 4.0 www.creativecommons.org, via Wikimedia Commons

Drugi dzień lipca jest wyjątkowy – wyjątkowo maryjny.  W tradycyjnej pobożności ludowej wspomina się Matkę Bożą Jagodną. W wielu miejscach, przy wielu kapliczkach będzie się o Niej dziś pamiętało. To opiekunka matek ciężarnych i dzieci utraconych.

Do czasu reformy w kalendarzu liturgicznym z 1969 roku na 2 lipca było naznaczone Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Obecnie wspomnienie tego wydarzenia przypada na 31 maja, ale w tradycji, czy też pobożności ludowej utrwaliło się odwołanie do święta maryjnego.

Co więcej, splata się ono z obserwacją tego, co dzieje się w przyrodzie – czasem dojrzewania owoców leśnych – zwłaszcza jagód czy też ogrodowych (poziomek, czereśni, wiśni, agrestu, porzeczek, malin). Według wierzeń ludowych, to właśnie jagody były dla Maryi pożywieniem, gdy szła na spotkanie z Elżbietą.

Matka Boska Jagodna (Leopold Staff)
Matka Boska Jagodna, Panienka Maryja
Która owocnym, rodnym drzewom sprzyja
Chodzi po sadzie kwitnącym i śpiewa
Pocałunkami budząc w wiosnę drzewa

Nocą wieśniaczki jej śpiew słyszą we śnie,
Wieść, aby jagód nie jadły przedwcześnie,
Każdą jagodę z ust matce odjętą
Da zmarłym dziatkom Panna w jagód święto…

Inna wersja mówi, o tym, że Matka Boża właśnie na początku lipca zstępowała na ziemię i zrywała w lasach jagody dla dzieci, które trafiły do nieba. Zakaz zbierania jagód w niektórych rejonach był szczególnie skrupulatnie przestrzegany i dotyczył zwłaszcza kobiet, które straciły potomstwo. Powstrzymanie się od zbierania owoców i powierzenie się opiece Maryi miało odwrócić zły los – urodzić zdrowe dzieci.

Litania Loretańska do NMP

Dlatego dopiero od 2 lipca wolno było zbierać i jeść jagody, bez konsekwencji zdrowotnych. A tych, którzy się odważyli korzystać z tych dobrodziejstw natury wcześniej, miały pokąsać pająki lub żmije.

Historyczka, bibliotekarka i nauczycielka. Absolwentka jezuickiego DA XAVERIANUM w Opolu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI

Tytuł „Boża Rodzicielka” jest podstawowym tytułem, którym wspólnota wierzących od zawsze czci Najświętszą Maryję Pannę. Wszystkie inne tytuły przypisywane Maryi mają uzasadnienie w tym, że jest Matką Odkupiciela, stworzeniem ludzkim wybranym przez Boga do wypełnienia...

Skomentuj artykuł

Matka Boża ‘Jagodna’
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.