Matka nawiedzająca - Najświętsza Maryja Panna Tuchowska

Matka nawiedzająca - Najświętsza Maryja Panna Tuchowska
Cudowny wizerunek Matki Bożej Tuchowskiej - Andrzej Otrębski, CC BY-SA 4.0 www.creativecommons.org, via Wikimedia Commons

Lipiec rozpoczyna się w wyjątkowo maryjny sposób.  W tradycyjnej pobożności ludowej drugi dzień miesiąca jest wspomnieniem Matki Bożej Jagodnej. W wielu miejscach, przy wielu kapliczkach pamięta się o Niej. Natomiast do Tuchowa, do najważniejszego sanktuarium w diecezji tarnowskiej na początku miesiąca przybywają pielgrzymi, aby modlić się u stóp Matki Bożej Tuchowskiej.

Już od średniowiecza Tuchów jest związany z kultem maryjnym. Podobno pierwszy kościół został tam zbudowany w 1079 roku i był pod wezwaniem Matki Bożej Wniebowziętej.

Litania do Matki Bożej Królowej Pokoju

Obraz, który w Tuchowie otaczany jest kultem pochodzi z lat 1530-40. Wyszedł spod pędzla nieznanego autora, ale wskazuje na pochodzenie z polskiej szkoły malarskiej Bodzentyna. Od XVI wieku pojawiają się też pierwsze wzmianki o pielgrzymach, którzy przybywają do Tuchowa, a ich obecność znacznie wzrosła, gdy w czerwcu 1642 roku wizerunek Maryi został uznany za cudowny.

W drugiej połowie XVII wieku w Tuchowie zostało zbudowane sanktuarium pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Pierwotnie opiekunami miejsca byli benedyktyni (oni też sprowadzili obraz). Gospodarzami miejsca byli do początku XIX wieku, następie przez ok. 20 lat opiekowali się nim jezuici, a od 1893 roku redemptoryści.

Wielki Odpust Tuchowski 2022

W 1904 roku obraz Najświętszej Maryi Panny Tuchowskiej został koronowany.  A współcześnie istniejące sanktuarium, które ma zdecydowanie ponadregionalny charakter, jest bazyliką mniejszą.

Historyczka, bibliotekarka i nauczycielka. Absolwentka jezuickiego DA XAVERIANUM w Opolu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Antoni Tronina

Litania loretańska do Najświętszej Maryi Panny jest także nazywana „modlitwą szturmową”. Może rzeczywiście każde kolejne wezwanie, jak uderzenie tarana, stara się wedrzeć aż do samego nieba?

Rozważając starożytne określenia Maryi, zaczerpnięte z Biblii i z...

Skomentuj artykuł

Matka nawiedzająca - Najświętsza Maryja Panna Tuchowska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.