Męczennik wśród Indian w „nowym świecie” – św. Gabriel Lalemant SJ

Męczennik wśród Indian w „nowym świecie” – św. Gabriel Lalemant SJ
Jezuici, męczennicy kanadyjscy 1649 - Les Pères jésuites, Québec, Public domain, via Wikimedia Commons
0:00
- 0:00

16 marca wspominamy młodego francuskiego jezuitę, który pragnął służyć Chrystusowi w „Nowej Francji”, dzisiejszej Kanadzie i tam oddał życie za wiarę. Gabriel Lalemant urodził się w 1610 roku w Paryżu. Jego ojciec był adwokatem, a wujek, Hieronim Lalemant był jezuitą, misjonarzem w Kanadzie.

Gabriel wstąpił także do jezuitów w 1630 roku i od samego początku pragnął głosić Chrystusa w Nowej Francji, jak nazywano wtedy terytoria indiańskie na pograniczu dzisiejszych Stanów Zjednoczonych i Kanady*.

O. Gabriel przyjął święcenia kapłańskie w 1638 roku, a następnie uczył w kolegiach w La Feche, Moulins i Bourges.

Imiona świętych - Gabriel

Pragnienie pracy na misjach było w nim cały czas żywe i w końcu, we wrześniu 1646 roku dołączył do innych jezuickich misjonarzy, działających wśród Indian Huronów.

Misja w Kanadzie była uważana za najtrudniejszą ze wszystkich w nowym świecie. Panowały tu trudne warunki klimatyczne, terytoria były rozległe, a plemiona indiańskie rywalizowały ze sobą, prowadząc czasami wyniszczającą wojnę. Oczywiście wiele miały do powiedzenia europejskie potęgi kolonialne i to gra ich interesów sprawiała, że praca misjonarzy mogła się zacząć, rozwijać, a potem być zniszczona nagle, jak po przejściu tornada.

Ulubiona modlitwa papieża Franciszka

„Huronia”, czyli terytorium Indian Huronów, stanowiła niewielką krainę. Huroni prowadzili względnie osiadły tryb życia, byli nastawieni przyjaźnie do Francuzów.

Ich przeciwnikami byli Irokezi, wspierani przez Holendrów i Anglików.

Gdy o. Gabriel przybył do Nowej Francji dołączył do swoich współbraci, którzy od wielu lat trudzili się, by głosić Chrystusa i umacniać wiarę Indian, którzy przyjęli chrzest. Były to jednak lata, w których nasilały się też prześladowania. Młody jezuita dołączył do o. Jana de Brebeuf, który od kilkunastu już lat pracował wśród Indian. Mimo, że o. Gabriel był świeżym nabytkiem misji, to szybko nauczył się miejscowego języka i musiał stawić czoło tym samym wyzwaniom, co inni jezuici.

Męczeństwo świętych Jana de Brebeuf i Gabriela Lalemant - Joseph Légaré, Public domain, via Wikimedia CommonsMęczeństwo świętych Jana de Brebeuf i Gabriela Lalemant - Joseph Légaré, P.d., via Wiki. Comm.Napięcie między plemionami Irokezów i Huronów systematycznie wzmagało się. Irokezi, wspierani przez Holendrów i zaopatrzeni przez nich w broń palną, chcieli zlikwidować Huronów, a wraz z nimi misjonarzy, których traktowali ze szczególnym okrucieństwem.

W lipcu 1648 roku zaatakowali misję Teanaustaie. Po zimowych miesiącach, w marcu 1649 roku otoczyli misję Saint-Ignace. Zabili prawie wszystkich mieszkańców.

Na wieść o tym, że wróg nadciąga, wszystkie kobiety hurońskie uciekły, a grupa około 800 mężczyzn przygotowywała się do odparcia ataku na misję Saint-Louis. Dwa udało się zatrzymać, ale trzeci był już zbyt mocny. Schwytali wtedy między innymi ojca Gabriela Lalemanta.

Modlitwa Jana Pawła II o dar pokoju

Jego kaźń zaczęła się o pierwszej po południu 16 marca 1649 roku. Obnażyli go, przywiązali do pala. Zerwali mu paznokcie i obili całe ciało. Oblewali wrzątkiem, przypalali rozżarzonym metalem najbardziej wrażliwe części ciała. Kiedy widzieli, jak wznosił wzrok do góry, szukając pocieszenia u Boga, wyłupali mu oczy i w oczodoły włożyli rozżarzone węgle.

Aby zakończyć przedłużającą się agonię, jeden z Indian roztrzaskał głowę o. Gabriela. Potem wyrwał mu serce z klatki piersiowej, ugryzł kawałek, wypił krew, jakby wierząc, że w ten sposób przejmie ducha męstwa i odwagi, jaką okazał męczennik.

Pielgrzymka Polonii do Midland (sanktuarium męczenników kanadyjskich)

O. Gabriel Lalemant wraz ze współbraćmi został beatyfikowany i kanonizowany przez Piusa XI. Męczennikom oddał cześć Jan Paweł II w 1984 roku, kiedy nawiedził miejsce ich kaźni.

* Na podstawie: Ignacio Echániz SJ, Męka i Chwała, Żywa Historia Jezuitów, Wydawnictwo WAM, Księża Jezuici, Kraków 2014.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Cieślak SJ

W naszym stuleciu wrócili męczennicy. A są to często męczennicy nieznani, jak gdyby "nieznani żołnierze" wielkiej sprawy Bożej. Jeśli to możliwe ich świadectwa nie powinny zostać zapomniane w Kościele.
Jan Paweł II, z listu...

Skomentuj artykuł

Męczennik wśród Indian w „nowym świecie” – św. Gabriel Lalemant SJ
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.