Modlitwa, śpiew ptaków. Wytchnienie...i cisza. Film „Wolni. Podróż do wnętrza” 31 maja już w kinach

Modlitwa, śpiew ptaków. Wytchnienie...i cisza. Film „Wolni. Podróż do wnętrza” 31 maja już w kinach
Brat ze Wspólnoty Błogosławieństw (Fot. Rafael)
Rafael Film/dm

Co sprawia, że w XXI wieku tysiące kobiet i mężczyzn postanawia porzucić świat i na całe życie zamknąć się w surowych murach klasztoru? Czy to jedynie poświęcenie w imię bezgranicznej miłości do Boga lub ucieczka przed problemami świata? A może potrzeba spokoju i harmonii, której nie daje skomplikowana rzeczywistość? W czym dla mnicha lepsza jest kontemplacja od życia rodzinnego i kariery zawodowej?

Jak mówi Lilianna Surma z Rafael Film, dokument „Wolni. Podróż do wnętrza” zabiera widza do enklaw ciszy, modlitwy i śpiewu ptaków, a przede wszystkim do wnętrza ludzkiej duszy. To zaproszenie do doświadczenia pięknego, kojącego przeżycia i zastanowienia się nad tym, jak odszukać siebie. To sielskie obrazy przyrody, codziennej pracy, szukania sensu oraz prawdziwej radości i wolności.

Jak powstał film o życiu zakonnym?

Twórcy filmu dzięki szczególnym okolicznościom, wyjątkowo otrzymali dostęp do dwunastu zamkniętych na co dzień klasztorów. Żaden dokumentalista wcześniej nie miał możliwości tak blisko i dogłębnie przyjrzeć się kontemplacyjnemu życiu mniszek i mnichów i wysłuchać tak szczerych świadectw ich życia.

Reżyser dokumentu, Hiszpan Santos Blanco, wspomina, że jego idea narodziła się w tragicznym czasie pandemii. W jej trakcie prowadził kampanie społeczne. Razem z ekipą postawili sobie za cel zebranie funduszy na pomoc zakonnikom, którzy nie mogli sprzedawać swoich produktów i nie mieli pieniędzy na utrzymanie się. W związku z tą akcją spędził z zakonnikami 4 dni i tak powstał ten wspaniały dokument. 

DEON.PL POLECA

Cisza, modlitwa i śpiew ptaków

- Jestem głęboko przekonana, że to nie tylko film dla zakonników i ludzi, którzy wybrali taką właśnie drogę życiową. W moim odczuciu ten film to spotkanie świata powołanych ze światem tęskniącym za Bogiem. To również piękna opowieść o tym jak różne życiowe historie prowadzą w jednym kierunku - kontemplacji Boga. To też piękne obrazy przyrody, śpiew ptaków, cisza - podkreśla Lilianna Surma z Rafael Film.

Ile refleksji nad własnym życiem wzbudzi przyjrzenie się tym, którzy żyją zupełnie inaczej? Odpowiedź z pewnością zaskoczy...

Jego premiera kinowa to 31 maja. Będzie również dostępny na DVD.

Rafael Film/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Modlitwa, śpiew ptaków. Wytchnienie...i cisza. Film „Wolni. Podróż do wnętrza” 31 maja już w kinach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.