Na dobranoc i dzień dobry - Łk 11, 27-28

Na dobranoc i dzień dobry - Łk 11, 27-28
(fot. Elvire.R. / Foter / CC BY)
Logo źródła: Na dobranoc Mariusz Han SJ

Słuchać słowa Bożego…

Prawdziwie błogosławieni

DEON.PL POLECA

Gdy Jezus mówił do tłumów, jakaś kobieta z tłumu głośno zawołała do Niego: Błogosławione łono, które Cię nosiło, i piersi, które ssałeś.

Lecz On rzekł: Owszem, ale również błogosławieni ci, którzy słuchają słowa Bożego i zachowują je.

Opowiadanie pt. "O świerszczu w Nowym Jorku"

Na bardzo ruchliwym deptaku w amerykańskiej metropolii spaceruje czerwonoskóry Indianin z białym przyjacielem. W pewnym momencie ten pierwszy przystaje i mówi: - Cicho, słyszę tu gdzieś świerkanie świerszcza. - Jak możesz w takim zgiełku usłyszeć cykanie świerszcza? - zdziwił się nowojorczyk.

Indianin idąc za "słuchem" znalazł rzeczywiście w szparze muru muzykującego owada. Biały mieszczanin nie miał słów uznania, a Indianin tłumaczy, że nieważna tutaj siła dźwięku, że chodzi o wyczulenie na określone głosy i przyzwyczajenie do pewnych tonów.

I na dowód swej teorii upuścił na chodnik monetę: Od razu obróciło się pięciu przechodniów. - Widzisz - powiedział do przyjaciela - dźwięk tej małej monety nie był z pewnością głośniejszy niż świerkanie świerszcza, ale ci ludzie zwyczajni są słuchać dźwięku monet, a nie muzyki przyrody.

Refleksja

Tylko ludzie, którzy żyją w harmonii z Bogiem są ludźmi, którzy wprowadzają pokój na ziemi. Dlatego tak ważne jest spotkanie z Bogiem, który "konfrontuje" nas z obecnie przeżywanym życiem. Bez takiej "konfrontacji" bowiem nie jest możliwe zobaczenie siebie z pewnego dystansu. Nikomu nie uda się zobaczyć swoich błędów, jeśli będzie żył w swoim egoistycznym świecie, który wypełnia jego pustkę egzystencjalną…

Jezus uczy nas, że nasza siła ducha jest pochodną słuchania Ojca. Zachowywanie Jego przykazań i praktykowanie ich codziennym życiem, ubogaca nie tylko nas, ale wielu ludzi wśród nas. Nie ma innej drogi ku wolności jak ta, gdy ktoś żyje w harmonii z tym, co słyszy od Boga. Jezus zachęca, abyśmy wciąż żyli w wolności, która prowadzi do radości życia ukierunkowanego na niebo. Nasze życie ziemskie ma zawsze prowadzić do życia niebiańskiego…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Jak wprowadzać pokój na ziemi?
2. Jak zwracać innym ludziom uwagę?
3. Jak żyć w harmonii z sobą?

I tak na koniec...

Ucha nadstawiam, słucham jak gra. Muzyka we mnie - w muzyce ja (Anna Maria Jopek)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na dobranoc i dzień dobry - Łk 11, 27-28
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.