Na dobranoc i dzień dobry - Łk 17, 11-19

Na dobranoc i dzień dobry - Łk 17, 11-19
(fot. Arno Meintjes Wildlife / Foter / CC BY-NC)
Logo źródła: Na dobranoc Mariusz Han SJ

Ulituj się nad nami…

Wdzięczny Samarytanin

DEON.PL POLECA
Stało się, że Jezus zmierzając do Jerozolimy przechodził przez pogranicze Samarii i Galilei. Gdy wchodzili do pewnej wsi, wyszło naprzeciw Niego dziesięciu trędowatych. Zatrzymali się z daleka i głośno zawołali: Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami.

Na ich widok rzekł do nich: Idźcie, pokażcie się kapłanom. A gdy szli, zostali oczyszczeni.

DEON.PL POLECA

Wtedy jeden z nich widząc, że jest uzdrowiony, wrócił chwaląc Boga donośnym głosem, upadł na twarz do nóg Jego i dziękował Mu. A był to Samarytanin.

Jezus zaś rzekł: Czy nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? żaden się nie znalazł, który by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec. Do niego zaś rzekł: Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła.

Opowiadanie pt. "Duża pomoc małego"

Lew zbudzony z drzemki psotami mysz chwycił jedną z nich i groził, że za karę natychmiast ją zje. - Daruj mi życie - prosiła mysz - a nie zapomnę ci tego i odwdzięczę się kiedyś. Lew rozbawiony propozycją rewanżu puścił ją wolno.

Niedługo potem ten sam lew nie mógł uwolnić się z sideł myśliwych. Wtedy zjawiła się mysz, przegryzła sznur pułapki i lew był wolny.

Refleksja

Wdzięczność nie jedno ma imię. Możemy i powinniśmy być wdzięczni za wszystko, ale przede wszystkim za dar życia. To życie jednak w dużej mierze zależy od innych ludzi. Mają oni na nas wpływ pośredni, ale też i bezpośredni. Powinniśmy dziękować zatem naszym życiem za każdą sytuację, szczególnie wtedy, gdy doświadczamy od kogoś dobra. Zdarzają się też i złe sytuacje, za które też trzeba dziękoiwac, bo przecież każdy z nas uczy się na błędach...

Jezus uczy nas, że jest wielu takich ludzi, m.in. także i my, za co mają dziękować Bogu. Tymczasem wielu z nas za otrzymane dobro nie tylko, że nie dziękuje, ale wzgardza Stwórcą, ale też i tymi, którzy są autorami dobrego czynu. Jezus przypomina, że powinniśmy dziękować twórcom dobra, którego doświadczamy na co dzień. Jeśli nie ma w nas wdzięczności, nasze życie bowiem nic nie jest warte…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Jak okazywać wdzięczność innym ludziom?
2. Czy dziękujesz Bogu za dar życia?
3. Jak odkrywać Boga we wszystkich rzeczach?

I tak na koniec...

W całym życiu najistotniejsze jest to, czy przyjmujemy rzeczy za oczywiste, czy też z wdzięcznością (Gilbert Keith Chesterton)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na dobranoc i dzień dobry - Łk 17, 11-19
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.