Na dobranoc i dzień dobry - Łk 6, 12-19

Na dobranoc i dzień dobry - Łk 6, 12-19
(fot. Jenn and Tony Bot / Foter.com / CC BY-NC)
Logo źródła: Na dobranoc Mariusz Han SJ

Przebywam z kim chcę…

Wybór dwunastu

DEON.PL POLECAW tym czasie Jezus wyszedł na górę, aby się modlić, i całą noc spędził na modlitwie do Boga. Z nastaniem dnia przywołał swoich uczniów i wybrał spośród nich dwunastu, których też nazwał apostołami: Szymona, którego nazwał Piotrem; i brata jego, Andrzeja; Jakuba i Jana; Filipa i Bartłomieja; Mateusza i Tomasza; Jakuba, syna Alfeusza, i Szymona z przydomkiem Gorliwy; Judę, syna Jakuba, i Judasza Iskariotę, który stał się zdrajcą.

Zeszedł z nimi na dół i zatrzymał się na równinie. Był tam duży poczet Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i Jerozolimy oraz z wybrzeża Tyru i Sydonu; przyszli oni, aby Go słuchać i znaleźć uzdrowienie ze swych chorób. Także i ci, których dręczyły duchy nieczyste, doznawali uzdrowienia. A cały tłum starał się Go dotknąć, ponieważ moc wychodziła od Niego i uzdrawiała wszystkich.

Opowiadanie pt. "O alfabecie i Ewangelii"

Chiara Lubich (ur. 1920), założycielka i przełożona "Dzieła Maryi", powstałego w Trydencie w 1943 r., tak motywuje konieczność życia wiarą w przemówieniu do biskupów w Rocca di Papa, 24 I 1978 roku.

Alfabet składa się z niewielkiej liczby liter, lecz kto ich nie zna i nie nauczy się kilku reguł gramatycznych, pozostanie analfabetą. Ewangelia jest niedużą książką, ale ci, którzy nie żyją zawartymi w niej słowami; pozostają - jeśli można tak powiedzieć - chrześcijanami niedorozwiniętymi. Dają oni obraz Kościoła, który jest daleki od tego, co chciał i założył Chrystus.

Refleksja

W naszym życiu wybieramy wokół siebie ludzi z którymi jest nam po prostu dobrze. Nie spędzamy naszych dni z tymi, którzy nas ranią lub obrażają. Nasz instynkt samozachowawczy mówi nam, aby uciekać od tych, którzy źle wpływają na nasze życie. Wzajemne kopanie się i szarpanie jeszcze nigdy nikomu na zdrowie nie wyszło. Stąd tak ważna jest selekcja i rozważny wybór tych z którymi spędzamy nasz czas. W myśl powiedzenia: "z kim przestajesz, takim się stajesz" wybieramy tych, którzy ubogacają nasze życie …

Jezus wskazuje nam drogę powoływania tych, których wybiera jako towarzyszy życia. Wpierw, póki wspólnie zaczną coś robić, jest modlitwa do Ojca. To czas rozeznania i wyciszenia, a także odosobnienia, które daje moc do podjęcia konkretnej decyzji, aby być dla innych i z innymi. Każde nasze spotkanie z drugim człowiekiem powinno być ogarnięte modlitwą, która jeśli jest szczera, o tyle pomaga w szczerym odkryciu drugiego człowieka…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Ilu masz przyjaciół, ludzi z którymi Ci jest dobrze?
2. Dlaczego modlitwa pomaga nam w dobrych wyborach?
3. Jak wciąż odkrywać innych ludzi?

I tak na koniec...

Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, gdy nasze skrzydła zapomniały jak latać (autor nieznany)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na dobranoc i dzień dobry - Łk 6, 12-19
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.