Na dobranoc i dzień dobry - Oczekiwanie

Na dobranoc i dzień dobry - Oczekiwanie
(fot. Janz Images / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
Mariusz Han SJ

Każdego dnia odkrywamy Go w naszym  życiu…

W oczekiwaniu na Zmartwychwstanie

DEON.PL POLECAWielka Sobota jest dniem "idealnym" do kontemplowania tajemnicy paschalnej. Męka, śmierć i zmartwychwstania Pana to Tajemnice, których umysł ludzki nie jest w stanie zgłębić. W tej Tajemnicy jednak urzeczywistnia się cała historia naszego zbawienia.

"Mocą moją i pieśnią moją jest Pan; On stal się dla mnie zbawieniem!" (Iz 12, 2)

Opowiadanie pt. "Powrót Chrystusa"

Czy bez śladu? Tak zatytułował swą osobistą refleksję anonimowy uczestnik ankiety francuskiego tygodnika "Życie katolickie" na temat: "Miejsce Chrystusa w moim życiu". Dalej napisał tak: Przemienił wodę w wino, i właściciele winnic zaczęli krzywo na Niego patrzeć. Wskrzesił umarłego, a spadkobiercy omal nie poumierali z irytacji.

Przywrócił zdolność chodzenia paralitykowi, a paralityk zaczął kraść, bo nikt mu już nie dawał jałmużny. Wpędził do morza stado wieprzy, i właściciel powiesił się, bo był zrujnowany. Tyloma rybami napełnił sieci, że popękały i dla rybaków nic nie zostało.

Rozkazał uschnąć drzewu figowemu, które właśnie pierwszy raz miało owocować po wielu wysiłkach ogrodnika. Dzieciaki uciekały ze szkoły, żeby chodzić za Nim i słuchać Jego opowieści, aż procent tych, którzy zdali egzamin, poważnie się obniżył.

Wypędził kupców ze świątyni, i handel zamożnego dotąd miasta podupadł. Kiedy powiedział: "Jestem Synem Bożym", wszyscy się uśmiali, chyba że stali za daleko, żeby dobrze usłyszeć. Ukrzyżowano Go w końcu, żeby mieć spokój. Po trzech dniach zmartwychwstał. Ludzie szeptali: "Znowu On!"

Zrozumiał wreszcie i zniknął bez śladu. Nie wróci już, powiedz? Nie wróci?

Refleksja

Kiedy nasi bliscy odchodzą z tej ziemi, wtedy na naszych twarzach pojawia się ból, rozgoryczenie i smutek. Dzieje się tak często, bo pojawia się bezradność. Nie mamy tyle sił i mocy, aby wskrzesić tego, kogo kochaliśmy tak bardzo.  Śmierć jest dla nas wtedy końcem radości przebywania z drugim. Trudno nam uwierzyć, że po niej jest coś więcej…

Niezaprzeczalny fakt Zmartwychwstania Chrystusa daje nam inne spojrzenie na rzeczywistość ziemską. Widzimy ją bowiem już przez pryzmat Zmartwychwstania. To co wydawało się być końcem, teraz wydaje się tylko "epizodem czy fragmentem" w całej historii zbawienia. Świadomość tego powinno dawać radość, że moja śmierć ziemska jest początkiem życia wiecznego…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Dlaczego jest w nas ból, gdy odchodzą nasi bliscy?
2. Dlaczego nie lubimy bezradności w naszym życiu?
3. Czy obietnica zmartwychwstania daje Ci nadzieję?

I tak na koniec...

"Śmierć ma w sobie coś takiego, że w każdym wzbudza wrażliwość. Stojąc przy trumnie, wszyscy widzimy tylko to, co dobre, lub to, co zobaczyć chcemy" Carlos Ruiz Zafón)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na dobranoc i dzień dobry - Oczekiwanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.