Nawet prosta kobieta mogła go zrozumieć – św. Alfons Maria Liguori CSsR

Nawet prosta kobieta mogła go zrozumieć – św. Alfons Maria Liguori CSsR
Młody Alfons Liguori pełniący uczynki miłosierdzia - Albin Windhausen, Public domain, attraverso Wikimedia Commons
0:00
- 0:00

Był znakomitym mówcą i płodnym pisarzem. Prowadził bardzo ascetyczne życie. Założył zakon redemptorystów. 1 sierpnia Kościół wspomina św. Alfonsa Marię Liguoriego CSsR.

Był wszechstronnie uzdolniony. Jako siedemnastolatek był doktorem obojga praw. Miał przed sobą obiecującą karierę adwokacką. Był uzdolniony muzycznie. Grał na gitarze i komponował pieśni. Uczył przez nie prawd wiary. On skomponował w 1732 roku najpopularniejszą włoską kolędę Tu scendi dalle stelle – przychodzisz spośród gwiazd, o której słynny włoski kompozytor Giuseppe Verdi powiedział, że bez tej kolędy Boże Narodzenie już nie byłoby takie samo.

Imiona świętych - Alfons

Pochodził z Marinelli nieopodal Neapolu, we Włoszech, ze szlacheckiej, bogatej rodziny. Urodził się 27 września 1696 roku. Ojciec chciał, żeby zrobił karierę i został urzędnikiem. Był bardzo zdolny i szybko się uczył. Już jako dwunastolatek rozpoczął studia na uniwersytecie w Neapolu. Po zaledwie pięciu latach miał już tytuł doktora obojga praw i perspektywy na obiecującą karierę adwokata.

Ojciec chciał go szybko i dobrze ożenić, ale jego plany nie spełniły się. Alfons przeżył ogromne rozczarowanie, kiedy zdał sobie sprawę z nadużyć, a konkretnie przekupstwa w sądownictwie. Postanowił zatem obrać zupełnie inną drogę. Rozpoczął studia teologii. W grudniu 1726 roku, mając 30 lat, przyjął święcenia kapłańskie.

Modlitwa do św. Rity o dobrego męża i o dobrą żonę

Pragnął prowadzić doskonałe życie. Z zapałem oddał się pracy pośród ubogiej i opuszczonej młodzieży rzemieślniczej i robotniczej w Neapolu. Zszokował go poziom ich nędzy duchowej i materialnej. Nie potrafili się modlić, niewiele wiedzieli o Bogu. Alfons zbierał ich, uczył prawd wiary. Był utalentowany i w katechezie wykorzystywał wszelkie możliwe środki. Grał na gitarze i śpiewał, komponował pieśni. Umiał pięknie i przekonująco przemawiać. Mówił prosto i trafiał do serc swoich słuchaczy. Kiedyś sam powiedział, że „nigdy nie głosi kazania, którego by nie mogła zrozumieć najuboższa, stara kobieta spośród słuchających”. Wokół niego zbierały się zawsze tłumy ludzi. Założył Wieczorne Kaplice, które prowadzili sami młodzi. Były to miejsca modlitwy, głoszenia kazań, ale też okazja do spotkania we wspólnocie, do podjęcia działalności społecznej i wychowania. Było to pierwsze wprost dedykowane młodym duszpasterstwo w Neapolu.

Św. Alfons Liguori - Albin Windhausen, Public domain, attraverso Wikimedia CommonsŚw. Alfons Liguori - Albin Windhausen, Public domain, attraverso Wikimedia CommonsAlfons zobaczył i przejął się biedą i brakiem wiedzy religijnej u ludzi. W 1732 roku założył Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela, redemptorystów. Chciał, by posługiwali najbardziej opuszczonym i ubogim. W roku 1749 papież Benedykt XIV zatwierdził regułę nowego zgromadzenia.

W 1762 roku, kiedy Alfons miał już 66 lat, papież Klemens XIII mianował go biskupem diecezji Sant’Agata de’ Goti. Mimo wieku, oddał się nowej posłudze z młodzieńczym zapałem. Wizytował parafie, głosił kazania, zachęcał do spowiedzi i sam wiele spowiadał, nakłaniał kapłanów do gorliwości, starał się o reformowanie klasztorów i budzenie nowych powołań. Żył ubogo, skromnie, a pięknymi kazaniami przyciągał do Kościoła wielu ludzi. Kiedy nastał we Włoszech głód, sprzedał biskupie sprzęty i naczynia i kazał za to kupić chleb dla biednych.

Modlitwa Jana Pawła II o nadzieję w trudnych czasach

Prowadził bardzo ascetyczny tryb życia. Mało spał. Jadł tylko zupę, chleb i jarzyny. Nosił włosienicę, biczował się do krwi. Chciał w ten sposób pokutować za swoich wiernych. Uważał to za obowiązek pasterza. Po 13 latach biskupstwa, mając 79 lat, poprosił papieża o zwolnienie z obowiązków. W roku 1775 powrócił do swojego zgromadzenia.

Kto obchodzi imieniny 1 sierpnia? - Sprawdź

Alfons Liguori zmarł 1 sierpnia 1787 roku, mając 91 lat. Kanonizował go w roku 1839 Grzegorz XVI. Św. Alfons jest patronem spowiedników, profesorów teologii moralnej i adwokatów. Wygłosił ponad 500 misji i rekolekcji. Pozostawił po sobie ponad 160 prac, które były wydawane ponad 17 tysięcy razy w ponad 60 językach świata. W ikonografii ukazywany jest jako biskup, albo w czarnej, zakonnej sutannie. Czasami trzyma krzyż lub różaniec.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
św. Alfons Maria de Liguori

Kompendium myśli św. Alfonsa Liguori na temat sposobów realizacji powołania chrześcijanina do zbawienia. Są tu słowa pełne emocji, przepojone jego własną miłością do Zbawiciela oraz pragnieniem, by inni również Go kochali. Założyciel redemptorystów i doktor...

Skomentuj artykuł

Nawet prosta kobieta mogła go zrozumieć – św. Alfons Maria Liguori CSsR
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.