Nie bój się tego zrobić, jeśli nie rozumiesz Biblii

Nie bój się tego zrobić, jeśli nie rozumiesz Biblii
(fot. shutterstock.com)
ks. Leszek Mateja

Jeśli nie rozumiesz Pisma Świętego i cały czas masz wątpliwości w wierze, to nie bój się. Jest jedna rzecz, która może ci pomóc - pisze ks. Leszek Mateja.

Wstęp:

Do zrozumienia sercem Słowa Bożego oprócz łaski Ducha Świętego i twojej wytrwałości potrzebny jest także człowiek:

«Wstań i idź około południa na drogę, która prowadzi z Jerozolimy do Gazy: jest ona pusta» - powiedział anioł Pański do Filipa. A on poszedł. Właśnie wtedy przybył do Jerozolimy oddać pokłon Bogu Etiop, dworski urzędnik królowej etiopskiej, Kandaki, zarządzający całym jej skarbcem, i wracał, czytając w swoim wozie proroka Izajasza.

«Podejdź i przyłącz się do tego wozu!» - powiedział Duch do Filipa. Gdy Filip podbiegł, usłyszał, że tamten czyta proroka Izajasza: «Czy rozumiesz, co czytasz?» - zapytał. A tamten odpowiedział: «Jakżeż mogę [rozumieć], jeśli mi nikt nie wyjaśni?» I zaprosił Filipa, aby wsiadł i spoczął przy nim. A czytał ten urywek Pisma:

DEON.PL POLECA

Prowadzą Go jak owcę na rzeź,
i jak baranek, który milczy, gdy go strzygą,
tak On nie otwiera ust swoich.
W Jego uniżeniu odmówiono Mu słuszności.
Któż zdoła opisać ród Jego?
Bo Jego życie zabiorą z ziemi.

«Proszę cię, o kim to Prorok mówi, o sobie czy o kimś innym?» - zapytał Filipa dworzanin. A Filip wychodząc z tego [tekstu] Pisma opowiedział mu Dobrą Nowinę o Jezusie.

Dz 8, 26-35

Dzień V

Krótkie komentarze zawarte w tych materiałach nie wyczerpują pytań, które mogą się pojawić podczas twojej lektury Pisma Świętego. Warto więc, abyś szukał wspólnoty wiary, w której jest stale rozważane Słowo Boże, dzięki czemu będziesz mógł rozwiać swoje wątpliwości.

Jak ważne jest konfrontowanie zrozumienia Słowa Bożego we wspólnocie wiary, mówił już Orygenes w III wieku: "Niektórzy z was odchodzą, kiedy tylko usłyszą odczytywaną lekcję. Nie wypytują się nawzajem o przeczytany tekst, nie rozmawiają o nim, nie pamiętają o poleceniu, w którym Prawo Boże napomina cię: «Zapytaj swych ojców, a powiedzą ci, spytaj swych starszych, a oznajmią ci» (Pwt 32, 7). [...] Jeśli bowiem nawet ten, kto słucha z uwagą i dyskutuje o tym oraz wypytuje i uczy się o tym, czego nie może zrozumieć, z trudem może osiągnąć mądrość wiedzy, to jakże o tym, kto zakrywa uszy, aby nie słuchać, i tyłem się odwraca od lektora, możemy powiedzieć, że na jego sercu spoczywa zasłona, skoro nie dociera do niego nawet zasłona litery, czyli dźwięk głosu, pod którym sens się ukrywa?".

Zastanów się: jeśli czegoś nie rozumiesz w Piśmie Świętym, czy masz odwagę zapytać o to kapłana albo podzielić się swoimi wątpliwościami we wspólnocie wiary?

Może czasami wydaje ci się, że pytanie, które chcesz zadać, jest zbyt proste, a nawet głupie? Pamiętaj, nie ma głupich pytań, a każda wątpliwość powstała podczas rozważania Pisma Świętego, którą podzielisz się z innymi, może ciebie i ich otworzyć na głębsze zrozumienie Słowa Bożego.

*  *  *

Cykl tekstów "Jak czytać Pismo Święte?" będzie publikowany w oparciu o rozważania ks. Leszka Matei. Krok po kroku poprowadzimy cię przez karty Biblii, pokazując, że jest ona zrozumiała dla każdego. Towarzyszyć ci będą ojcowie Kościoła, najlepsi nauczyciele lektury Pisma Świętego. Nauczysz się codziennej modlitwy Słowem Bożym, które ożyje w twoim sercu i życiu. Spotkasz Boga, który objawił się w Jezusie Chrystusie i mówi do ciebie: poznaj Mnie.

Przeczytaj także:

Ks. Leszek Mateja - doktor teologii z zakresu patrystyki, proboszcz parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Rusocicach w archidiecezji krakowskiej. Od wielu lat ze swoimi parafianami wspólnie czyta Pismo Święte.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nie bój się tego zrobić, jeśli nie rozumiesz Biblii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.