Nie czytasz Pisma Świętego, bo go nie rozumiesz?

Nie czytasz Pisma Świętego, bo go nie rozumiesz?
Fot. Cristofer Jeschke / Unsplash

Jeśli tak masz, nie ma się czym przejmować – problem z rozumieniem Pisma Świętego ma naprawdę dużo ludzi. Język biblijny bywa trudny, archaiczny, niezrozumiały i czasem nawet… śmieszny. 

Hebrajskie zabiegi literackie często bardzo się różnią od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni w naszej kulturze, i nawet najlepiej przetłumaczone bywają problematyczne. Zwłaszcza Księga Liczb (i niektóre listy św. Pawła) nie są dobre na początek, jeśli nie chcesz się szybko zniechęcić do lektury.

Zresztą nawet proste na pierwszy rzut oka fragmenty Ewangelii mogą stanowić kłopot, jeśli się nie ma żadnego przygotowania, a zależy nam na tym, żeby Pismo Święte zrozumieć dobrze. I usłyszeć, co Bóg do nas przez nie mówi, a nie tylko czytać Biblię jak kolejną książkę. 

Jeśli nie czytasz Pisma Świętego, bo trudno Ci je zrozumieć, jest kilka prostych sposobów, które mogą Ci skutecznie pomóc. 

  1. Wybierz przystępny tekst. Zdecydowanie można tu polecić nowy przekład Pisma Świętego „wykonany” przez paulistów i wydany przez Edycję św. Pawła. Lekko uwspółcześniony, nie odbiega jednak od sensu oryginału i bez obaw można go czytać, nie obijając się o krawężniki herezji. Zacznij od najprostszych i najbardziej zrozumiałych tekstów Pisma Świętego: Ewangelii i Psalmów.

  2. Znajdź dobre, proste komentarze. W sieci jest bardzo wiele miejsc, w których można znaleźć krótkie, przystępne i inspirujące komentarze do Ewangelii. Na Deonie publikujemy je codziennie rano - jeden w formie tekstu, drugi w formie wideo. 

  3. Pytaj. Czytając, możesz zaznaczyć fragmenty, których nie rozumiesz, i zapytać o nie kogoś, kto zna się na rzeczy i kto potraktuje Twoje pytania z delikatnością.

Chcesz coś zmienić? Pomódl się: 

Duchu Święty, Ty towarzyszyłeś autorom biblijnych ksiąg przy ich spisywaniu. Ty najlepiej wiesz, co mam zrozumieć z tekstu, który czytam, by Słowo Boże stawało się światłem mojego życia. Obdarz mnie łaską otwarcia na sens słów, które czytam i podpowiedz, kto może na teraz być moim przewodnikiem po Piśmie Świętym. 

DEON.PL POLECA

Co jeszcze może pomóc?

MODLITWA. Przy czytaniu Pisma Świętego pierwszym krokiem zawsze powinna być modlitwa do Ducha Świętego

KOMENTARZ KSIĄŻKOWY. Świetną serię przystępnych komentarzy do Nowego Testamentu wypuszcza Wydawnictwo W Drodze. Krótkie i proste komentarze do kolejnych fragmentów Ewangelii znajdziesz też w serii Notesów duchowych, wydanych przez Pallottinum. 

Inspirująca myśl:

Trzeba mieć pokorę, by stwierdzić: może ja tego nie rozumiem, ale to nie znaczy, że to jest głupie. Nie rozumiem, więc muszę poszukać, jak zrozumieć ten tekst. Bo przecież czytały go przez wieki miliony ludzi. Musi mieć jakiś sens.

Danuta Piekarz

Marta Łysek - dziennikarka i teolog, pisarka i blogerka. Poza pisaniem ogarnia innym ludziom ich teksty i książki. Na swoim Instagramie organizuje warsztatowe zabawy dla piszących. Twórczyni Maluczko - bloga ze Słowem. Jest żoną i matką. Odpoczywa, chodząc po górach, robiąc zdjęcia i słuchając dobrych historii. W Wydawnictwie WAM opublikowała podlaski kryminał z podtekstem - "Ciało i krew"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Notes stanowi narzędzie, które służy pomocy w czytaniu i rozważaniu Ewangelii według św. Jana, celem wejścia w relację z Tym, który jest obecny w Ewangelii, z Żywym Słowem - Jezusem Chrystusem.

Oprócz Ewangelii, podzielonej na...

Skomentuj artykuł

Nie czytasz Pisma Świętego, bo go nie rozumiesz?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.