Nie musisz porównywać się z innymi. Jesteś chciany i kochany

- W naszym życiu zbyt mocno uzależniamy poczucie własnej wartości od tego, co inni o nas myślą i mówią. W takim świecie jesteśmy wychowani. Porównujemy się z innymi, a to powoduje cierpienie - mówi dr Agnieszka Kozak, autorka adwentowego cyklu "Spotkaj się ze sobą".

- Gdy ktoś nas w danym momencie nie wybiera, nie widzimy jego perspektywy. Widzimy tylko swoją perspektywę niebycia wybranym. W naszym życiu zbyt mocno uzależniamy nasze poczucie własnej wartości od tego, co inni o nas myślą, co inni o nas mówią, jakie dostajemy oceny. W takim świecie jesteśmy wychowani. Porównujemy się z innymi, a to bardzo źle wpływa na nas samych, powoduje cierpienie i smutne myśli, a w konsekwencji izolację i złe myślenie o innych. Aby móc optymalnie funkcjonować w świecie, warto zauważyć, że wszystko z nami w porządku, że jesteśmy wartościowi - mówi dr Agnieszka Kozak.

Poczucie własnej wartości to coś, co musimy zbudować sobie sami. Coś, bez czego nie pójdziemy dalej. Nie bez powodu pytanie o poczucie własnej wartości otwiera nasz adwentowy cykl. Wierzysz w to, że Bóg nie stwarza bubli? Że zostałeś stworzony z miłości i od początku byłeś chciany, a wszystko co masz i kim jesteś do siebie pasuje? Zobacz pierwszy odcinek naszego adwentowego cyklu i - wspólnie z autorką - odpowiedz sobie na pytania:

  • czym jest poczucie własnej wartości
  • dlaczego warto je budować
  • ile razy dobrze pomyślałeś o sobie
  • jak widzisz swoje talenty i mocne strony
  • czy naprawdę wierzysz, że jesteś wystarczająco dobry

Cykl adwentowy "Spotkaj się ze sobą". Odcinek 1

W adwentowe czwartki publikujemy kolejne odcinki cyklu wideo "Spotkaj się ze sobą". Dr Agnieszka Kozak, psychoterapeuta, praktyk NVC i wykładowca akademicki opowiada o uważności, akceptacji samego siebie, odpoczynku i radzeniu sobie ze stresem - bo Adwent to czas, w którym często trudno nam się zatrzymać. Nie znikają przecież obowiązki rodzinne, praca, nauka - ani powiadomienia w telefonie. Do tego dochodzi stres, często permanentny. Ratunkiem może być złapanie oddechu pośród zabieganej codzienności i spotkanie z samym sobą, bez którego nie wejdziemy w pełną relację z innymi ludźmi i z Bogiem.

DEON.PL POLECA


Zobacz pierwszy odcinek na YouTube:

dr Agnieszka Kozak - psychoterapeuta, praktyk NVC, wykładowca akademicki. W swojej pracy z ludźmi łączy elementy ciała, emocji, psychiki i duchowości, gdyż wierzy, że człowiek jest jednością psychofizyczną i ważne dla dobrostanu jest, by wszystkie te obszary funkcjonowały prawidłowo. Jeśli chcielibyście posłuchać, jak pracuje, zapraszamy na jej kanał na YouTube>>

Psychoterapeuta, praktyk NVC, wykładowca akademicki. W swojej pracy z ludźmi łączy elementy ciała, emocji, psychiki i duchowości, gdyż wierzy, że człowiek jest jednością psychofizyczną i ważne dla dobrostanu jest, by wszystkie te obszary funkcjonowały prawidłowo. Jeśli chcielibyście posłuchać, jak pracuje, zapraszamy na jej kanał na YouTube>>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nie musisz porównywać się z innymi. Jesteś chciany i kochany
Komentarze (5)
PR
~Ppp Rrr
3 grudnia 2021, 15:18
Bardzo sympatycznie się słuchało. Nie mogę jednak nie zauważyć, że lepiej by było usunąć przyczyny, niż leczyć. Oceny, spowiedź, pojęcie grzechu pierworodnego, stawianie innych za wzór – ich usunięcie usunie większość problemów w tym temacie! I wtedy nikt nie musiałby się zastanawiać „czy byłem chciany?”. Małe dziecko się nad tym nie zastanawia, później otoczenie wpaja mu te sztuczne problemy. Pozdrawiam.
KP
~katolik posledniego sortu
4 grudnia 2021, 19:15
Czytalem ze dziecko potrzebuje tylko milosci i wzorow do nasladowania.
MW
~Michał Wołodźko
2 grudnia 2021, 17:37
Przepraszam za uwagę, ale czy mniemanie o sobie, że „wszystko że mną ok“ nie ociera się o herezję? Gdzie miejsce na skalaną ludzką naturę i grzech i związane z tym odkupienie winy? Gdzie miejsce na łaskę i Zbawiciela w naszym życiu?!
MP
~Marian Piasecki
3 grudnia 2021, 08:46
Super komentarz. Moja reakcja jest podobna. Wtłoczona niegodność od dzieciństwa wciąż nie pozwala mi się czuć dobrze , każe ciągle doszukiwać się w sobie grzechu, winy. Nawet odpoczynek jest podejrzany. " Odpocznijcie NIECO" praca, obowiązki, trud i wyrzeczenia , a reszta to pobłażanie sobie. A jak czytam wywody że każdy ma inną wrażliwość to pytam skąd ona się wzięła? Jest wyuczonym pięknym mechanizmem nie pozwalającym ruszyć z miejsca! No ale jak już próbujesz się skłonić ku sobie to masz w głowie zakodowane że trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi i wracamy do obwarowania wrażliwością sumienia!
DA
dr Agnieszka Kozak
5 grudnia 2021, 23:10
mówiąc "wszystko ok" miałam na myśli, że nie musimy się porównywać, że zasługujemy na miłość - to nie wyklucza pracy nad sobą i ciągłej uważności na to, czy kochamy innych tak jak na to zasługują