Niektórzy ludzie stają się patriotami, dopiero gdy chodzi o pieniądze

Niektórzy ludzie stają się patriotami, dopiero gdy chodzi o pieniądze
(fot. unsplash.com)
Mieczysław Łusiak SJ / Wojciech Jędrzejewski OP

Faryzeusze w dzisiejszej Ewangelii szukali argumentów za tym, by nie płacić podatków. Nie dlatego, że byli patriotami, ale dlatego, że było im żal pieniędzy.

Komentarz Mieczysława Łusiaka SJ

Tak to już jest, że niektórzy ludzie stają się patriotami, gdy chodzi o „kasę”. Ponieważ Cezar brał od Żydów spore podatki, owi faryzeusze szukali argumentów za tym, by nie płacić. Ale nie dlatego, że byli takimi patriotami, tylko dlatego, że żal im było tych pieniędzy. Liczyli więc na to, że cudotwórca Jezus, o którym niektórzy mówili, że jest Mesjaszem, powie im: „Nie płaćcie”. Liczyli pewnie też na to, że ich obroni, gdy Cezar zacznie przemocą domagać się pieniędzy. Nic z tego! Jezus nie dał się wciągnąć w ten ich plan. Nie oznacza to, że stanął po stronie Cezara. Chciał tylko oczyścić ich patriotyzm z egoistycznych naleciałości. Patriotyzm powinien być oparty na miłości, tak jak całe życie.

Komentarz Wojciecha Jędrzejewskiego OP

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ
20,94 zł
29,90 zł

Wystarczy chcieć!

Można odnieść wrażenie, że modlitwa jest trudną sztuką − ale to nieprawda. Czasami za szybko się poddajemy i zniechęcamy, zapominając, że tak naprawdę nie potrzebujemy wiele, żeby spotkać się z Bogiem. Jak więc...

Skomentuj artykuł

Niektórzy ludzie stają się patriotami, dopiero gdy chodzi o pieniądze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.