Niemiecki jezuita ostrzega przed pójściem na kompromis z duchem czasu

KAI / jk

Niemiecki jezuita ks. Eberhard von Gemmingen radzi katolikom w Niemczech, aby nie szli na kompromis z duchem czasu. „Sześćdziesiąt lat temu Sobór Watykański II otworzył Kościół na nowoczesność. Dziś jednak jesteśmy prawdopodobnie znacznie dalej i grozi nam pogodzenie się z tym, co współczesny świat uważa za słuszne. Dlatego uważam, że musimy być dziś bardziej konfrontacyjni. Nie chcę się cofać, ale iść naprzód. Musimy chronić ludzi przed wieloma ideami nowoczesności” – powiedział w piątkowym kazaniu ks. von Gemmingen.

Wieloletni szef niemieckojęzycznej sekcji Radia Watykańskiego (dziś: Vatican News) wymienił następnie trzy konkretne słowa kluczowe: samostanowienie, macierzyństwo zastępcze i aborcja. „Obecny rząd przygotowuje ustawę, zgodnie z którą każda osoba powinna sama decydować o tym, czy jest mężczyzną czy kobietą. Mają absolutną wolność. Jest to nie tylko wątpliwe, ale jest to zaprzeczenie Boga. Żaden człowiek nie powołał siebie do istnienia, nie stworzył siebie. Odnajduje się w świecie i musi zaakceptować samego siebie” – zaznaczył jezuita.

DEON.PL POLECAZwrócił uwagę, że istnieje „niewielka mniejszość ludzi, których płeć jest w rzeczywistości niejasna”. „Kluczowe jest jednak to, że dzisiejsza nowoczesność chce po prostu zaprzeczyć temu, że istoty ludzkie odnajdują siebie i muszą siebie zaakceptować. Pochodzą z tajemnicy, nie stworzyli siebie” – powiedział ks. von Gemmingen. 

Ks. von Gemmingen ostrzegł również niemiecki rząd, aby nie dotykał paragrafu 218 dotyczącego aborcji. "Niemcy mają jedno z najlepszych rozwiązań na świecie, zobowiązujące każdą kobietę do zasięgnięcia porady przed dokonaniem aborcji. Teraz ma  zostać to zniesione i każda kobieta powinna mieć prawo do aborcji. Ukrywa się jednak, jak bardzo kobiety cierpią w wyniku aborcji” – stwierdził jezuita. Duchowny podkreślił, „że nie może być żadnego frywolnego układu chrześcijanina ze światem”. „Albo oświecone `tak` dla Jezusa Chrystusa, albo układ z duchem epoki” – zaznaczył.

Ks. von Gemmingen był szefem niemieckojęzycznego programu w Radiu Watykańskim od 1982 do 2009 roku. Jezuita regularnie wygłasza kazania w kościele w Monachium.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Scott Hahn

Świętość to centrum i sens ludzkiej historii

Co jakiś czas słyszymy, że jako chrześcijanie mamy starać się o świętość. Często jednak nie do końca wiemy, co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem.

Scott Hahn...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Niemiecki jezuita ostrzega przed pójściem na kompromis z duchem czasu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.