Nieznana homilia ks. Pawlukiewicza, którą wygłosił na ślubie muzyka z Grupy MoCarta. Kapłan nawiązał do znanej piosenki

Nieznana homilia ks. Pawlukiewicza, którą wygłosił na ślubie muzyka z Grupy MoCarta. Kapłan nawiązał do znanej piosenki
Nieznana homilia ks. Pawlukiewicza. Fot. Ks. Piotr Pawlukiewicz - Dopóki Walczysz / YouTube
KAI / pk

- Małżeństwo może być niebieską piosenką - powiedział ks. Piotr Pawlukiewicz w czasie nieopublikowanego dotąd kazania. Zobacz film z nieznaną homilią ks. Piotra, która wzrusza, chwyta za serce i daje do myślenia. Widzimy na nim 32-letniego kapłana, który 17 października 1992 roku głosi homilię na ślubie Magdaleny i Bolesława Błaszczyk. Małżonkowie są muzykami, a Bolesław - członkiem Grupy MoCarta.

Na kanale projektu "Dopóki Walczysz" w serwisie YouTube pojawiło się nagranie homilii uroczystości zaślubin pary muzyków. Ks. Piotr Pawlukiewicz m.in. nawiązał w niej do utworu "Niebieska piosenka" Grzegorza Tomczaka.

Tekst, który stał się mottem małżeństwa

- Przez całe lata nie wiedzieliśmy, kto jest autorem tekstu, po prostu nie szukaliśmy źródła. W końcu, w roku 2020, wreszcie to sprawdziliśmy. Nie wiedziałem jeszcze wówczas, co przyniesie najbliższa przyszłość. Opatrzność zrządziła, że w 2021 razem z zespołem, w którym gram, czyli z Grupą MoCarta, mieliśmy zaszczyt wziąć udział w koncertach reaktywowanego na swe 50-lecie legendarnego Kabaretu Tey, którego obecnie członkiem jest właśnie Grzegorz Tomczak. Opowiedziałem mu, że niemal 30 lat wcześniej ks. Piotr Pawlukiewicz cytował w kazaniu jego tekst, który stał się mottem naszego małżeństwa. Artysta był zdumiony tą informacją i bardzo się ucieszył, że po tak wielu latach dowiaduje się o tym fakcie - powiedział twórcom "Dopóki Walczysz" Bolesław Błaszczyk. - Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że spotkała nas taka historia. Chwała Bogu! - dodał.

DEON.PL POLECA

"Biegłość homiletyczna" księdza Piotra

- Jestem pod wrażeniem ponieważ w tej chwili "Niebieska piosenka" to dość znany utwór, niektóre pary wybierają go na pierwszy taniec, ale wtedy tak nie było. Nie był też powszechny internet. A ks. Piotr jakoś ją odnalazł i to specjalnie dla muzyków, których wiedział, że będzie miał przed sobą. Warto więc przy tym zauważyć, że ta homilia stanowi znakomity przykład biegłości homiletycznej księdza. Jak widać, ujawniała się ona już wtedy, w latach 90-tych - mówi Ewa Wiśniewska z "Dopóki Walczysz". Dodaje też: "Korzystając z okazji chciałabym serdecznie podziękować Państwu Błaszczykom za możliwość opublikowania nagrania i świadectwo jakie złożyli. Zachęcam wszystkich do udostępniania nam takich materiałów - po to powstał ten projekt, aby dzielić się naukami ks. Piotra i podtrzymywać pamięć. Jest to dla nas ważne, szczególnie teraz, gdy zbliża się czwarta rocznica śmierci księdza".

Udostępnione zostały także wspomnienia małżonków o ks. Piotrze Pawlukiewiczu. W nagraniu mówią o tym jak się poznali z księdzem, jak wyglądały przygotowania do ślubu oraz o relacji z kapłanem w kolejnych latach.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Nieznana homilia ks. Pawlukiewicza, którą wygłosił na ślubie muzyka z Grupy MoCarta. Kapłan nawiązał do znanej piosenki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.