Nikt z nas nie może zbawić się sam. Ale istnieje postawa, która jeszcze bardziej to utrudnia

Nikt z nas nie może zbawić się sam. Ale istnieje postawa, która jeszcze bardziej to utrudnia
Fot. Depositphotos

Kto się może zbawić? Kto może osiągnąć wolność od posiadania dóbr, wpływu, poczucia sprawczości? Nie jest to możliwe własnymi siłami.

Słowo na dziś (Mt 19,23-30)

Z Ewangelii wg św. Mateusza: Jezus zaś powiedział do swoich uczniów: «Zaprawdę, powiadam wam: Bogaty z trudnością wejdzie do królestwa niebieskiego, Jeszcze raz wam powiadam: Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego». Gdy uczniowie to usłyszeli, przerazili się bardzo i pytali: «Któż więc może się zbawić?» Jezus spojrzał na nich i rzekł: «U ludzi to niemożliwe, lecz u Boga wszystko jest możliwe».

Wtedy Piotr rzekł do Niego: «Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą, cóż więc otrzymamy?» Jezus zaś rzekł do nich: «Zaprawdę, powiadam wam: Przy odrodzeniu, gdy Syn Człowieczy zasiądzie na swym tronie chwały, wy, którzy poszliście za Mną, zasiądziecie również na dwunastu tronach, sądząc dwanaście pokoleń Izraela. I każdy, kto dla mego imienia opuści dom, braci lub siostry, ojca lub matkę, dzieci lub pole, stokroć tyle otrzyma i życie wieczne odziedziczy. Wielu zaś pierwszych będzie ostatnimi, a ostatnich pierwszymi.

Komentarz do Ewangelii (20 sierpnia 2024 roku)

Obraz: Jesteśmy przy Jezusie po odejściu "bogatego młodzieńca". Piotr dopytuje Jezusa o sytuację uczniów. Posłucham jego słów i odpowiedzi Jezusa. Przyjrzę się skojarzeniom, jakie się we mnie pojawiają. Zwrócę uwagę na swoje odczucia.

DEON.PL WSPIERA

Myśl: Uczniowie po zobaczeniu reakcji "bogatego młodzieńca" mają dylemat. Widzą, że "przywiązanie do dóbr" jest przeszkodą w pójściu za Panem, a "posiadanie bogactwa" rzeczywiste czy upragnione nie pomaga w drodze do Królestwa. Każdy musi szukać tej wolności, która go otwiera na przyszłość. Wielu niestety żyje pozorami. "Uwolnienie" człowieka od pułapki "bogactwa i posiadania dóbr" jest ze wszech miar działaniem Boga. Jest to konsekwencja spotkania Jezusa "twarzą w twarz" i doświadczenia powołania. Tylko "idąc za Nim", każdy na swojej drodze powołania, zyskujemy wolność synów do dzielenia się dobrami z braćmi.

Emocja: Kto się może zbawić? Kto może osiągnąć taką wolność od posiadania dóbr, od wpływu, poczucia sprawczości? Nie jest to możliwe własnymi siłami. Konieczna jest odpowiedź na dar powołania, jakie każdemu jest dane. Tę wolność zdobywamy "ponieważ poszliśmy za Nim".

Wezwanie: Poproszę o doświadczenia wolności od pragnienia bogactwa. Podziękuję Panu, za to, że w każdej sytuacji jest ze mną. Uczynię jakiś gest uszanowania i uwielbienia.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Nikt z nas nie może zbawić się sam. Ale istnieje postawa, która jeszcze bardziej to utrudnia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.