O. Paweł Kowalski SJ o trzech stopniach pokus. Łatwo możemy w nie wpaść

O. Paweł Kowalski SJ o trzech stopniach pokus. Łatwo możemy w nie wpaść
O. Paweł Kowalski SJ (fot. Paweł Kowalski SJ / YouTube.com)
Twitter.com / tk

Jezuita o. Paweł Kowalski w krótkich filmach opublikowanych na Twitterze wypowiedział się na temat grzechu, jakim jest pycha, trzech stopniach pokus oraz różnicach między Bogiem a szatanem.

- Pokusa, którą daje nam zły duch, to jest tak zwana próżna chwała, czyli pycha. Uważanie siebie za kogoś lepszego, ważniejszego, bardziej pożytecznego dla swojej rodziny, społeczeństwa, dla kraju. To jest bardzo częsty i bardzo subtelny grzech – mówi o. Paweł Kowalski.

- Jeżeli zachoruję na tzw. próżną chwałę, to będzie mi zależało na tym, żeby wszyscy o mnie dobrze mówili. Będę tworzyć wokół siebie obraz człowieka szlachetnego, dobrego, będę bardzo uważać na to, co ludzie o mnie mówią, bo będzie mi bardzo zależało na tym, aby wszyscy o mnie mówili dobrze. To jest straszna choroba i straszna niewola, w którą bardzo łatwo wpaść – zauważa jezuita.

Trzy stopnie pokus

- To są bardzo często trzy stopnie pokus, w które możemy wpaść. Najpierw będzie pokusa bogactwa, żeby mieć dużo. Potem, żeby wszyscy o mnie dobrze mówili. Na końcu jest pycha, czyli takie wewnętrzne przeświadczenie o tym, że jestem kimś lepszym. Warto się [siebie] zapytać, na którym z tych schodów najczęściej jesteś. Która pokusa najczęściej ciebie uderza – mówi zakonnik.

DEON.PL POLECA

- Dlaczego mogę mieć problemy z pychą? Na przykład dlatego, że jestem bardzo niepewny wartości swojego istnienia. Będzie mi bardzo zależało na tym, żeby ten mój wewnętrzny głód, był odpowiednio zaspokojony. I będę bardzo przewrażliwiony na to, jeżeli ktoś mnie jakkolwiek skrytykuje. Dlatego pycha, która często jest odbierana jako poczucie jakiejś wyższości, tak naprawdę jest wielką niepewnością o siebie, o to kim jestem i jaka jest moja wartość – tłumaczy o. Kowalski.

Pan Bóg chce w nas wzbudzać przyjaźń

- Zły duch chce w nas wzbudzać grozę. Pan Bóg chce w nas wzbudzać przyjaźń. Zły duch chce nas przestraszyć. Pan Bóg chce, żebyśmy mieli odwagę i chęć za Nim pójść. Warto zbadać, czy Bóg, w którego wierzysz, ma więcej cech związanych ze złem, czy ma więcej cech związanych z Chrystusem – mówi jezuita.

Źródło: Twitter.com / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Michalski SJ

Dziesięć wskazówek mistrza duchowego

Święty Ignacy Loyola, niezastąpiony przewodnik na drodze życia duchowego, zebrał swoje doświadczenia w dziesięciu krótkich maksymach. Od wieków stanowią one niezawodną pomoc w nawiązaniu osobistej relacji z Bogiem. W oparciu o...

Skomentuj artykuł

O. Paweł Kowalski SJ o trzech stopniach pokus. Łatwo możemy w nie wpaść
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.