Może pojawić się w chrześcijanach pokusa zawładnięcia Bożym Narodzeniem, przeżywania go w swoim gronie. Tymczasem Bóg patrzy na całą ziemię i dla całej ziemi, dla całej ludzkości postanawia stać się człowiekiem. Boże Narodzenie, czy się to komuś podoba, czy nie, jest świętem dla wszystkich. Bóg, kiedy podejmował decyzję o Wcieleniu, myślał i widział wszystkich ludzi bez wyjątku.
Prorok, któremu się nie chciało, pomysł Dawida w każdym z nas, Bóg, który nie może się nacieszyć i co na to Ambroży.
Uczniowie poznali Pana po obfitym połowie i pełni wzruszenia zjedli z Mistrzem wspólny posiłek. Wyobrażam sobie, że przy śniadaniu, do którego zasiedli, odbywały się przeróżne rozmowy, ale tylko jedna jest upamiętniona. Piotr - uczeń, który ma zostać Pasterzem Kościoła, jest na rozmowie kwalifikacyjnej.
Mieczysław Łusiak SJ
Zachariasz, ojciec Jana, został napełniony Duchem Świętym i prorokował, mówiąc: "Błogosławiony Pan, Bóg Izraela, bo lud swój nawiedził i wyzwolił, i wzbudził dla nas moc zbawczą w domu swego sługi Dawida: jak zapowiedział od dawna przez usta swych świętych proroków; że nas wybawi od naszych nieprzyjaciół i z ręki wszystkich, którzy nas nienawidzą; że naszym ojcom okaże miłosierdzie i wspomni na swe święte przymierze, na przysięgę, którą złożył ojcu naszemu, Abrahamowi.
Wiele badań pokazuje, że mężczyźni są "inaczej religijni"; szukają, potrzebują, oczekują czegoś innego niż kobiety. Pozostaje pytanie: czego? I drugie: dlaczego nie znajdują tego w Kościele, któremu przecież przewodzą mężczyźni?
Nasze ostatnie spotkanie. Tuż przed świętami, jeszcze chwilka i...
Dziś o wspólnocie kościoła, o tym jak jest ważna, o przeżywaniu naszej wiary własnie w niej. O budowaniu, pomocy, braterskiej miłości. Zapraszamy, oglądajcie, słuchajcie, rozmyślajcie!
"W imię Boże" - wchodzimy w nowy rok. "W imię Boże" starannie kaligrafowano na pierwszej stronie nowego, pachnącego jeszcze sklepem kajetu, uważając, żeby piórko nie drgnęło, żeby kleksa nie zrobić, żeby świeżego atramentu rękawem nie rozmazać.
Boże Narodzenie jest już blisko, a z tym wiąże się ryzyko, że rozminiemy się z Tym, którego narodziny świętujemy.
Katarzyna i Michał
"Pan mój i Bóg mój". To bardzo mocne i osobiste wyznanie wiary. Całkowicie zmazuje wcześniejsze niedowiarstwo i stawianie warunków do uwierzenia w Boga przez Tomasza. Jezus bardzo dokładnie spełnia żądanie apostoła by ten nie miał absolutnie żadnych wątpliwości.
O pierwszej akcji Jana Chrzciciela, o tym, co Bóg obejmuje swoją miłością jak i o oknie potężnych proroków.
Mieczysław Łusiak SJ
Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy jej sąsiedzi i krewni usłyszeli, że Pan okazał tak wielkie miłosierdzie nad nią, cieszyli się z nią razem. Ósmego dnia przyszli, aby obrzezać dziecię, i chcieli mu dać imię ojca jego, Zachariasza. Jednakże matka jego odpowiedziała: "Nie, lecz ma otrzymać imię Jan".
Dziesiąty odcinek rekolekcji adwentowych. Prowadzą je nieszablonowi rekolekcjoniści: Robert "Litza" Friedrich (gitarzysta, lider drapieżnej Luxtorpedy) i najbardziej rozchwytywany kaznodzieja nad Wisłą dominikanin Adam Szustak, którego rekolekcji słuchają w sieci setki tysięcy młodych.
Marta i Krystian
Ona 21 lat, on 22. Zaczęli być ze sobą w liceum i od tego czasu minęło już ponad 4,5 roku. Nie są "święci". Co myślą o czystości przedmałżeńskiej?
Kilka lat temu byliśmy na ślubie znajomych. Ślub jakich wiele; uroczysty i wzruszający. Ale dla mnie był wyjątkowy, ze względu na kazanie, które zostało wtedy powiedziane. Ojciec, który sprawował mszę powiedział coś, co utkwiło mi w pamięci do tej pory.
To znów nie jest wyrzutem, ale zachętą; Bóg chce i lubi do ciebie mówić.
Po co to samo co roku, czterdzieste czwarte Boże Narodzenie i Emmanuel razy trzy.
Mieczysław Łusiak SJ
Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem prawym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie.
Urodzić się i narodzić na nowo…
dk. Paweł Beń SJ
Słowa Ewangelii według św. Mateusza. Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem prawym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie.
Wprawdzie wyspowiadaliśmy się z zapominania modlitwy, ale jeszcze nie było czasu, żeby pokazać, czy chcemy tu coś zmienić. Oczyściliśmy się z obmowy, ale jeszcze nie było okazji, żeby wypróbować siebie, czy na przyszłość potrafimy się powstrzymać. Odpuszczone nam zostało pijaństwo, ale przecież przed nami jeszcze świąteczne kolacje. Wyspowiadaliśmy się z kłótni, ale jeszcze nie mieliśmy okazji, żeby przeprosić...
{{ article.description }}