Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 40

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 40
Tomasz Terlikowski, autor podcastu "Tak myślę"
0:00
- 0:00

Oto tematy 40. już odcinka podcastu Tomasza Terlikowskiego „Tak myślę”: nowy przewodniczący Światowej Rady Kościołów, szef watykańskiej dyplomacji o tym, kiedy możliwy będzie pokój, patriarcha Cyryl wciąż wspiera zbrodniczą działalność Władimira Putina, Kościół grekokatolicki planuje przejść na kalendarz gregoriański, ciąg dalszy sprawy sądowej dotyczącej diecezji bielsko-żywieckiej, czy wszystkie bolączki trzeba leczyć zakazami, religijność u Leszka Kołakowskiego, wspólnoty protestanckie wobec homoseksualizmu i LGBTQ.

(0:00) Powitanie i spis treści

(2:15) Nowym przewodniczącym Światowej Rady Kościołów został ks. prof. Jerry Pilay. W pierwszej wypowiedzi stwierdził, że nie przewiduje zawieszenia Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w prawach członka ŚRK.

(5:03) Abp Paul Gallagher, szef dyplomacji Stolicy Apostolskiej oświadczył, że trzeba oprzeć się pokusie zaakceptowania kompromisu kosztem terytorium Ukrainy, a integralność terytorialną tego kraju należy przyjąć jako podstawową zasadę przyszłego pokoju z Rosją.

(7:45) Patriarcha moskiewski Cyryl nie ustaje we wspieraniu wojny rozpętanej przez Władimira Putina i rosyjskiej agresji na Ukrainę, podkreślając „bohaterstwo żołnierzy, którzy bronią Rosji na polu bitwy”. - Można zadać pytanie, przed kim to rosyjscy żołnierze bronią Rosji i dlaczego bronią jej poza swoim terytorium. Można zadać pytanie, czy masowe gwałty na kobietach i dzieciach, jakich dopuszczają się „bohaterscy” żołnierze rosyjscy, patriarcha także wyprowadza z wiary prawosławnej - komentuje Tomasz Terlikowski.

(9:47) Zmianę kalendarza z juliańskiego na gregoriański, a także zmiany w formacji służby liturgicznej zaproponował zakończony właśnie Sobór Kościoła greckokatolickiego. O tych zmianach w rozmowie z ks. Pawłem Potocznym, proboszczem parafii św. Mikołaja w Cyganku Żelichowie.

(36:42) Ciąg dalszy sprawy dotyczącej procesu wytoczonego kurii bielsko-żywieckiej przez Janusza Szymika. Miejscowa Izba Adwokacka postawiła zarzuty dyscyplinarne mecenas reprezentującej diecezję, która w piśmie procesowym domagała się zbadania orientacji seksualnej ofiary wykorzystywania przez księdza.

(40:43) Należy zakazać rozwodów, związków cywilnych, antykoncepcji, aborcji i deprawacji dzieci i młodzieży, a takie działania to propozycja poradzenia sobie z kryzysem rodziny - stwierdził ks. prof. Krzysztof Bielawny z diecezji warmińskiej. - Gdyby było tak, że żeby poradzić sobie z jakimś kryzysem, należy zakazać jego przejawów, że wystarczy zakaz wszystkiego, by uzdrowić społeczeństwo i rodzinę, to najlepiej byłoby nie rozdrabniać się, ale zakazać kryzysu rodziny w ogóle - puentuje tę wypowiedź autor podcastu „Tak myślę”.

(45:54) W jakiego Boga wierzył i czy w ogóle wierzył Leszek Kołakowski? To temat rozmowy z dr. Hubertem Czyżewskim, autorem książki „Kołakowski i poszukiwanie pewności”.

(1:17:53) Kościół reformowany w USA przegłosował wprowadzenie do swojego wyznania wiary sprzeciwu wobec seksu homoseksualnego.

Doktor filozofii, publicysta Telewizji Republika i felietonista Plusa Minusa, autor wielu książek, a prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Częstochowa jest domem Matki Polaków – Czarnej Madonny. Jak dobrze go znamy?

Tysiące cudownych uzdrowień, pielgrzymi z najdalszych zakątków świata i legendy, które rozpalają wyobraźnię milionów wierzących.

Czy klasztor w Częstochowie nawiedził sam Mesjasz? Kto...

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 40
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.