Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 60

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 60
Tomasz Terlikowski
0:00
- 0:00

To już 60. odcinek podcastu „Tak myślę” Tomasza Terlikowskiego. Jakie tematy zostały poruszone? Pielgrzymka papieża do Bahrajnu - padło wiele ważnych słów na temat dialogu z islamem; Franciszek odniósł się do polityki Watykanu wobec wojny na Ukrainie; czy katolik musi przejmować się wypowiedziami papieskimi na temat tej wojny; patriarcha Cyryl mówi już wprost językiem putinowskiej polityki; czy główni propagandyści ruskiego świata nie są wyznawcami ezoteryzmu – rozmowa ze Zbigniewem Parafianowiczem; papież przypomniał niemieckim katolikom, że ich celem nie powinno być stworzenie nowego kościoła ewangelickiego; czy kolejnym papieżem będzie Polak; kobiety należy włączyć do formacji seminaryjnej – przekonuje o. Hanz Zollner SJ; jak mogło wyglądać życie Jezusa przed publiczną działalnością – rozmowa prof. Kaliną Wojciechowską; na koniec redaktor Terlikowski powie o demografii, „dawaniu w szyję” i wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

(0:00) Powitanie i spis treści.

(02:17) Papież Franciszek odbył pielgrzymkę do Bahrajnu. W jej trakcie padło wiele ważnych słów nt. dialogu, dialogu z islamem i fundamentalizmie. Tomasz Terlikowski przygląda się szczególnie słowom papieża „Pomyślmy natomiast o drzewie życia, a na jałowych pustyniach ludzkiego współżycia rozprowadźmy wodę braterstwa. Nie pozwólmy, aby wyparowała możliwość spotkań między cywilizacjami, religiami i kulturami. Nie pozwólmy, by wyschły korzenie ludzkości”.

(04:38) Watykan nie pracuje dobrze w czasie wojny na Ukrainie, mimo przekonywań Franciszka, że jest inaczej. Opiera się na błędnych, prezentowanych przez papieża rozeznaniach i założeniach.

(09:11) Redaktor Terlikowski odpowiada na pytanie, czy katolicy muszą zawsze zgadzać się z nauczaniem Franciszek. „Papież może się mylić, tak jak każdy inny człowiek” – uważa prowadzący podcast.

(12:04) Patriarcha Cyryl już wprost mówi językiem najgorszej polityki putinowskiej. W czasie swojego ostatniego niedzielnego kazania przekonywał, że naród rosyjski stoi w obliczu niebezpieczeństw zagrażających istnieniu Rosji.

(13:22) Co obecnie dzieje się na Ukrainie, na jakim etapie jest wojna i jakie naprawdę poglądy mają propagandyści Ruskawa Mira? O tym Tomasz Terlikowski rozmawia ze Zbigniewem Parafianowiczem, autorem książki „Śniadanie pachnie trupem”.

(50:09) Mocne i istotne słowa papieża Franciszka skierowane w kierunku niemieckiej drogi synodalnej. Niemiecki Kościół nie powinien wchodzić w politykę i za głęboko odchodzić od tożsamości katolickiej.

(52:21) Włoskie i Polskie media spekulują od jakiegoś czasu, że kolejnym papieżem mógłby zostać Polak, kard. Konrad Krajewski. Tomasz Terlikowski odpowiada, dlaczego według niego taki scenariusz jest mało prawdopodobny.

(54:36) „Wykluczenie kobiet z formacji seminaryjnej ma dramatyczne konsekwencje” – podkreśla jeden z najważniejszych ekspertów od przemocy seksualnej w kościele o. Hanz Zollner SJ i dodaje, że „trzeba to jak najszybciej zmienić”.

(57:36) Redaktor Terlikowski rozmawia z prof. Kaliną Wojciechowską, biblistką, teolożką i ewangeliczką augsburską, która napisała tekst o tym, jak mogło wyglądać życie Jezusa, zanim rozpoczął On publiczną działalność. Czy rzeczywiście ten przekaz jest wiarygodny?

(1:35:54) Tomasz Terlikowski odnosi się do słów Jarosława Kaczyńskiego, który powiedział w Ełku o „dawaniu w szyję”. Mówi także o demografii i pijaństwie wśród mężczyzn i kobiet.

Doktor filozofii, pisarz, publicysta RMF FM i felietonista Plusa Minusa i Deonu, autor podkastu "Tak myślę". Prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Pierwszy reportaż z wojny w Ukrainie

„Operacja specjalna” miała skończyć się po trzech dniach – rozpadem ukraińskiego państwa i marionetkowym rządem w Kijowie. Trwa jednak do dziś. Codziennie relacjonują ją gazety i portale internetowe. Ale...

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 60
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.