Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 63

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 63
Tomasz Terlikowski
0:00
- 0:00

Czas na 63. odcinek podcastu „Tak myślę”. Oto spis treści tematów: "Jestem komunistą" – powiedział papież Franciszek, a Tomasz Terlikowski komentuje zaskakujące słowa papieża i wyjaśnia także, co papież myśli nt. święceń kapłańskich kobiet; kolejna afera w Watykanie z udziałem kard. Angelo Becciu; rozmowa redaktora Terlikowskiego z dr Maciejem Zającem o tym, czym jest wojna sprawiedliwa i jak ją rozumieć; wstrząsająca sprawa ks. Eugeniusza Surgenta, który wykorzystywał seksualnie chłopców – „czy w jego przenosinach z jednej parafii do drugiej odgrywał rolę kard. Karol Wojtyła?” – zastanawia się Terlikowski; komentarz redaktora do internetowego hitu, którym okazało się pytanie księdza do dzieci „kto pójdzie do piekła?” – twórca podcastu zastanawia się, czy tak musi wyglądać duszpasterstwo; rozmowa z filozofem Aleksandrem Temkinem o potencjalnym stosunku Dostojewskiego do wojny na Ukrainie; na koniec Tomasz Terlikowski poruszy zmiany, jakie nastąpiły w światowym prawosławiu.

(0:00) Powitanie.

(01:37) Kolejna kontrowersyjna wypowiedź papieża Franciszka, który powiedział o sobie, że jest komunistą i Jezus także nim był. Tomasz Terlikowski wyjaśnia papieskie słowa.

(04:46) Papież powiedział, że według teologicznej „zasady piotrowej” nie ma możliwości dopuszczenia do święceń kapłańskich kobiet, lecz nie umniejsza to ich roli w Kościele. Redaktor Terlikowski komentuje tą wypowiedź.

(08:01) Kolejna afera z udziałem kard. Angelo Becciu, który jest oskarżony m.in. o defraudowanie watykańskich funduszy i finansowanie z pieniędzy kościelnych bliskiej sobie kobiety. Niedawno wyszła na jaw sprawa, że kard. Becciu potajemnie nagrywał papieża Franciszka.

(11:15) Rozmowa Tomasza Terlikowskiego z dr Maciejem Zającem, filozofem i etykiem wojny o tym, czym jest wojna sprawiedliwa, jak ją rozumieć i czy można ją prowadzić niesprawiedliwymi środkami.

(46:57) - Wstrząsającą historię ks. Eugeniusza Surgenta opisują w „Plusie minusie” Tomasz Krzyżak i Piotr Litka. Wstrząsającą, bo pokazującą, jak decyzje konkretnych hierarchów sprawiały, że seksualny drapieżca mógł przez dziesięciolecia wykorzystywać seksualnie chłopców – mówi red. Terlikowski. Jaką rolę w procesie decyzyjnym ks. Surgenta odegrał kard. Karol Wojtyła i inne ważne w Kościele postacie?

(45:49) Hitem internetu okazała się odpowiedź pewnego chłopca, który wskazał na Jarosława Kaczyńskiego po tym, jak ksiądz zapytał dzieci „kto pójdzie do piekła?”. Mniej istotna jest odpowiedź chłopca, natomiast ważniejsza jest kwestia, czy pytanie kapłana było stosowne – zastanawia się Tomasz Terlikowski.

(54:16) O Dostojewskim, jego publicystyce i pisarstwie oraz jego odpowiedzialności za wojnę na Ukrainie red. Terlikowski rozmawia z  filozofem Aleksandrem Temkinem.

(1:25:29) Tomasz Terlikowski mówi o drastycznych zmianach, jakie mogą nastąpić w prawosławiu i zmienić jego układ sił. Aleksandryjscy prawosławni sprzeciwiają się działaniom Rosji. Według nich ideologia ruskiego świata głoszona i promowana przez patriarchat moskiewski jest ideologią, a nawet herezją.

Doktor filozofii, pisarz, publicysta RMF FM i felietonista Plusa Minusa i Deonu, autor podkastu "Tak myślę". Prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Częstochowa jest domem Matki Polaków – Czarnej Madonny. Jak dobrze go znamy?

Tysiące cudownych uzdrowień, pielgrzymi z najdalszych zakątków świata i legendy, które rozpalają wyobraźnię milionów wierzących.

Czy klasztor w Częstochowie nawiedził sam Mesjasz? Kto...

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 63
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.