Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 65

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 65
Tomasz Terlikowski
0:00
- 0:00

To już 65. odcinek podcastu „Tak myślę”. Oto kwestie, jakie tym razem poruszy Tomasz Terlikowski: zarzuty „Naszego Dziennika” wobec „Gościa Niedzielnego”; ważne słowa papieża Franciszka o wątpliwościach w życiu chrześcijanina; bożonarodzeniowy apel papieża skierowany do polityków; rozmowa z Tomaszem Rowińskim, historykiem idei, redaktorem prowadzącym portalu „Christianitas”; kard. Hollerich wzywa, by pozwolić Rosji zachować twarz - niestety nie wyjaśnia, co miałoby to znaczyć; Kościół anglikański szykuje się do debaty nt. małżeństw jednopłciowych i ich błogosławienia; teorie spiskowe i ich role w polityce – rozmowa z Tomaszem Stawiszyńskim; zachęta do adwentowej lektury książki św. Augustyna.

(0:00) Powitanie.

(01:57) Agresywna krytyka „Naszego Dziennika” skierowana w stronę „Gościa Niedzielnego”. Wszystko z powodu wywiadu gazety z Tomaszem Krzyżakiem, który mówił o możliwych zaniedbaniach kard. Wojtyły ws. księży-pedofilów.

(06:49) Ważne i potrzebne słowa papieża Franciszka, który przypomniał, że nie ma wiary bez wątpliwości. – Nawet największy wierzący przechodzi przez tunel wątpliwości – mówił papież i dodał, że „nie jest to nic złego”.

(07:44) O bożonarodzeniowy akt łaski poprosił przywódców państw z całego świata papież Franciszek. W specjalnym liście papież prosi o ułaskawienie tych więźniów, których przywódcy są w stanie ułaskawić.

(08:30) Rozmowa redaktora Terlikowskiego z historykiem idei Tomaszem Rowińskim m.in. o tym, czy potrzebujemy reformy modelu sprawowania władzy przez biskupa Rzymu i czy żyjemy w okresie zrealizowanego snu ultramontanistów.

(46:26) Kard. Jean-Claude Hollerich powiedział, że trzeba dążyć do pokoju z Rosją i prowadzić z nią długi dialog, aby każda strona konfliktu mogły zachować twarz. – Niestety trudno tych słów nie uznać za wyraz kompletnego niezrozumienia sytuacji – mówi Tomasz Terlikowski.

(48:26) Nadchodzące tygodnie mogą być kluczowe dla jedności wspólnoty anglikańskiej, Kościoła Anglii i autorytetu abpa Canterbury Justina Welby’ego. Chodzi o debatę nt. małżeństw i błogosławieństwa małżeństw jednopłciowych.

(52:52) - Czy teorie spiskowe wejdą do głównego nurtu w polityce i jak się to ma do sytuacji w Polsce? – zastanawia się redaktor Terlikowski, a odpowiedzi na te pytania udziela mu filozof Tomasz Stawiszyński.

(1:26:17) Tomasz Terlikowski zachęca, aby w ostatnim okresie adwentu przeczytać książkę „Kazania do Ewangelii według św. Mateusza” autorstwa św. Augustyna z Hiponny.

Doktor filozofii, pisarz, publicysta RMF FM i felietonista Plusa Minusa i Deonu, autor podkastu "Tak myślę". Prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
św. Augustyn

Święty Augustyn według niektórych badaczy miał wygłosić od trzech do czterech tysięcy kazań, z których do naszych czasów zachowało się niespełna czterysta. Kazania w tłumaczeniu ks. Antoniego Żurka – zebrane w tym tomie – to...

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 65
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.