Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 68

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 68
Tomasz Terlikowski
0:00
- 0:00
Deon.pl

To już 68. odcinek podcastu „Tak myślę” Tomasza Terlikowskiego. Śmierć papieża Benedykta XVI; jak papież senior zapisał się w pamięci polskich biskupów i innych hierarchów kościelnych; rozmowa z ks. dr Przemysławem Sawą o teologii Benedykta XVI, jego zaangażowaniu i misji; redaktor Terlikowski wyjaśnia, czy ujawnienie danych dziecka skrzywdzonego w aferze pedofilskiej może być moralnie usprawiedliwione i mówi o stanowisku Kościoła w tej sprawie; rozmowa z Robertem Fidurą o lęku, jaki osoby skrzywdzone czują przed ujawnieniem ich tożsamości – o tym posłuchamy w najnowszym odcinku podcastu „Tak myślę”.

(0:00) Powitanie.

(01:55) "Śmierć papieża Benedykta XVI jest bez wątpienia symbolicznym końcem pewnej epoki w dziejach Kościoła" – mówi Tomasz Terlikowski i przybliża postać zmarłego papieża.

(09:21) Papieża seniora żegnają polscy biskupi. Redaktor Terlikowski wyjaśnia, jak w ich pamięci zapisał się poprzednik Franciszka.

(11:52) Benedykta XVI pożegnali także inni przedstawicie wspólnot i wyznań chrześcijańskich. „Papież Benedykt był jednym z największych teologów swoich czasów. Oddanym wierze Kościoła i niezłomnym w jego obronie” – tak zmarłego papieża pożegnał abp Justin Welby, zwierzchnik Kościoła anglikańskiego.

(13:59) Rozmowa z ks. dr Przemysławem Sawą, teologiem dogmatycznym z Uniwersytetu Śląskiego o dziedzictwie teologicznym Benedykta XVI.

(49:16) Niektóre polskie media ujawniły tożsamość dziecka, które zostało skrzywdzone przez pedofila działającego w szczecińskich strukturach PO. "Ujawnienie danych pozwalających zidentyfikować ofiarę wykorzystania seksualnego to zbrodnia" – mówi Terlikowski. Do tej sprawy odniósł się także Kościół.

(51:59) Osobisty komentarz Tomasza Terlikowskiego do skandalu ujawnienia przez media tożsamości osoby skrzywdzonej seksualnie.

(58:55) Terlikowski wyjaśnia, jak zostać wrogiem publicznym medialnych emanacji władzy. Według niego „trzeba wziąć w obronę dziecko, które zostało skrzywdzone dwukrotnie: przez pedofila oraz przez dziennikarzy ujawniających jego dane”.

(1:04:21) Gościem kolejnej rozmowy jest Robert Fidura, który wyjaśnia, jak może czuć się osoba skrzywdzona w wyniku przemocy seksualnej, kiedy jej trauma, krzywda i ból zostają ujawnione.

(1:37:43) Na zakończenie podcastu redaktor Terlikowski zaprasza na spotkanie, które odbędzie się 11 stycznia 2023 r. o godz. 18:00 w Muzeum Polin w Warszawie. Będzie ono dotyczyło książki "Polka ateistka kontra Polak katolik".

Przeczytaj książkę Tomasza Terlikowskiego "Kiedy kończy się życie. Rozmowy o konsekwencjach rozwoju medycyny".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Siedem spojrzeń na granicę życia i śmierci

Współczesna medycyna coraz skuteczniej przedłuża życie. Czym się kierować przy rozwiązywaniu wynikających stąd dylematów? Jak do tych problemów należy podchodzić od strony etycznej i duchowej? Na co powinna...

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 68
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.