Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 70

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 70
Tomasz Terlikowski
0:00
- 0:00
Deon.pl

To już 70. odcinek podcastu „Tak myślę” Tomasza Terlikowskiego. Jakie tematy zostały poruszone tym razem? Coraz mniej ludzi uczestniczy w obrzędach religijnych; nie żyje kard. George Pell; o tym, jak zarzuty o ukrywanie spraw dotyczących nadużyć wobec małoletnich mogą wymuszać pisanie historii Kościoła w Polsce na nowo, Tomasz Terlikowski porozmawia z Tomaszem Krzyżakiem, redaktorem „Rzeczypospolitej”; wezwanie do przezwyciężenia obecnej w prawosławiu herezji etnofiletyzmu; wnioski z opublikowanego przez Open Doors raportu nt. prześladowania chrześcijan; rozmowa z Leszkiem Osieczko z organizacji Open Doors o tym, co zmienia się w kwestii prześladowania chrześcijan; propozycja lektury.

(0:00) Powitanie.

(01:44) W ciągu dwóch lat o 8,6 proc. spadła liczba wiernych uczestniczących w niedzielnej mszy świętej. Spadła także liczba osób przyjmujących komunię świętą oraz liczba uczniów uczęszczających na religię w szkole. Czy to efekt pandemii i czy czeka nas lepsza przyszłość?

(06:09) Tomasz Terlikowski o zmarłym kard. Georgu Pellu, który w 2017 roku został niesprawiedliwie skazany na karę pozbawienia wolności za nadużycia seksualne w Australii.

(09:43) Rozmowa z Tomaszem Krzyżakiem, redaktorem dziennika „Rzeczpospolita” o tym, czy to, czego dowiadujemy się o tuszowaniu spraw dotyczących pedofilii, nie zmusi Kościoła w Polsce do pisania swojej historii od nowa.

(47:58) – Fascynująca debata odbywa się w światowym prawosławiu. Prawie 400 teologów z 44 krajów uczestniczyło w Międzynarodowej Konferencji Teologicznej w Grecji – mówi redaktor Terlikowski i wyjaśnia, jakie tematy zostały podczas niej poruszone.

(50:22) Analiza najnowszego raportu opublikowanego przez organizację Open Doors dotyczącego prześladowań chrześcijan na świecie.

(52:48) Rozmowa z Leszkiem Osieczko z organizacji Open Doors o najnowszym indeksie prześladowań chrześcijan.

(1:24:51) Tomasz Terlikowski zachęca do zapoznania się z ciekawą lekturą.

Przeczytaj najnowszą książkę Tomasza Terlikowskiego "Czy konserwatyzm ma przyszłość? Koniec Europy, jaką znamy" (Wyd. WAM)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Koniec starego świata. Początek nowego konserwatyzmu?

Chrześcijańskie wartości, które określały styl życia, właśnie odsuwane są w cień. Europa weszła na drogę realnej wielokulturowości i pewne jest, że agresja Rosji na Ukrainę pokrzyżowała szyki tym, którzy...

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 70
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.