Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 72

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 72
Tomasz Terlikowski
0:00
- 0:00

Przed wami kolejny odcinek podcastu „Tak myślę”. Polskie media katolickie przygotowały wkładkę, w której bronią Jana Pawła II; kard. Marc Ouellet ustępuje z urzędu prefekta Dykasterii ds. Biskupów – w tle oskarżenia o przestępstwa seksualne; zaprezentowano raport dotyczący skandalicznych zachowań Jeana Vaniera; rozmowa z dr Sebastianem Dudą o nadużyciach seksualnych; słowa papieża nt. depenalizacji homoseksualizmu i tego, czy jest on grzechem; „Amerykański Kościół powinien rozliczyć się z postępowania wobec pierwszych ludów” – apelują amerykańscy biskupi; jest pierwsza duchowna luterańska w Izraelu i pierwsza kobieta-biskup anglikańska w Japonii; rozmowa o życiu pozaziemskim z pisarzem science fiction; sprawa zgwałconej 14-latki z niepełnosprawnością intelektualną, której odmówiono aborcji – to tematy, jakie Tomasz Terlikowski poruszy w dzisiejszym podcaście.

(0:00) Powitanie.

(01:55) Tygodniki katolickie w Polsce opublikowały wkładkę „Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę”, w którym przekonują, że zarzuty wobec polskiego papieża są niewiarygodne i niehistoryczne. Tomasz Terlikowski wyjaśnia błędy dodatku.

(10:32) Dotychczasowy prefekt Dykasterii ds. Biskupów kard. Marc Ouellet ustąpił ze stanowiska. Duchowny jest oskarżony o niewłaściwe zachowania seksualne. Watykan podaje jednak, że kard. Ouellet ustąpił ze względu na zaawansowany wiek.

(13:49) 25 dorosłych kobiet doświadczyło czynności seksualnych lub intymnych gestów w kontakcie z Jeanem Vanierem, twórcą chrześcijańskich wspólnot skupionych wokół osób z niepełnosprawnościami. Ukazał się 900 stronnicowy raport na ten temat.

(14:59) Rozmowa z teologiem, filozofm i publicystą dr Sebastanem Dudą nt. raportu dotyczącego nadużyć seksualnych Jeana Vaniera.

(51:05) Papież Franciszek wypowiedział się nt. homoseksualności. W rozmowie z agencją AP zwrócił uwagę, że bycie homoseksualistą nie jest przestępstwem, lecz grzechem.

(53:55) Przewodniczący podkomisji ds. rdzennych Amerykanów Konferencji Episkopatu USA powiedział, że „Kościół musi przyznać się do swojej roli w niszczeniu kultury rdzennych Amerykanów”.

(56:34) Jest pierwsza luterańska kobieta duchowna w Izraelu oraz pierwsza kobieta-biskup w Kościele anglikańskim w Japonii.

(57:22) Rozmowa o tym, jak może wyglądać życie pozaziemskie z pisarzem science fiction Arkadym Saulskim.

(1:28:00) Zgwałconej 14-latce z niepełnosprawnością intelektualną odmówiono aborcji. Tomasz Terlikowski komentuje sprawę.

Przeczytaj nową książkę Tomasza Terlikowskiego "Czy konserwatyzm ma przyszłość? Koniec Europy, jaką znamy".

Doktor filozofii, pisarz, publicysta RMF FM i felietonista Plusa Minusa i Deonu, autor podkastu "Tak myślę". Prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Koniec starego świata. Początek nowego konserwatyzmu?

Chrześcijańskie wartości, które określały styl życia, właśnie odsuwane są w cień. Europa weszła na drogę realnej wielokulturowości i pewne jest, że agresja Rosji na Ukrainę pokrzyżowała szyki tym, którzy...

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 72
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.