Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 79

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 79
Tomasz Terlikowski
0:00
- 0:00

Oto tematy 79. odcinka podcastu „Tak myślę” Tomasza Terlikowskiego: jest decyzja salezjańskich przełożonych ws. ks. Dominika Chmielewskiego; w tym roku odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów; rozmowa z prof. Jerzym Sojką o teologii krzyża Marcina Lutra; Litwa i Łotwa chcą uniezależnić swoje cerkwie od Moskwy, a Ukraina robi to siłowo; rozmowa z Dominikiem Dubielem SJ o muzyce; zachęta do lektury.

(0:00) Powitanie.

(1:33) Ostrzeżenia medialne wobec ks. Dominika Chmielewskiego nie były nieprawdziwe. Wiele osób zwracało uwagę na niebezpieczeństwa, które skrywały się w strukturze „Wojowników Maryi” i nauczaniu ich lidera. Przełożeni zakonni ks. Chmielewskiego podjęli decyzję o odsunięciu go z tej wspólnoty.

(3:09) 10 września tego roku odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów. – Będzie to wydarzenie bez precedensu, ponieważ w jednym akcie beatyfikacyjnym do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona cała rodzina: Józef, Wiktoria oraz ich siedmioro dzieci w tym dziecko nienarodzone – mówi Tomasz Terlikowski.

(4:34) Rozmowa o teologii krzyża Marcina Lutra z prof. Jerzym Sojką, teologiem ewangelickim.

(40:04) Dużo kontrowersji dzieje się w Kościele prawosławnym. Cerkwie na Litwie i Łotwie chcą uniezależnić się od Moskwy. Proces ten już się rozpoczął.

(42:28) Władze Ukrainy dążą do likwidacji ukraińskiej cerkwi prawosławnej, do niedawna patriarchatu moskiewskiego. Tomasz Terlikowski wyjaśnia, o co chodzi w tym sporze.

(44:56) Rozmowa z jezuitą Dominikiem Dubielem o muzyce oraz o tym, czy logos może przejawiać się w wielkiej muzyce jako języku.

(1:18:44) Tomasz Terlikowski poleca książkę „Teologia ewolucyjna” księży Wojciecha Grygiela i Damiana Wąska.

W Wielkim Poście zachęcamy do zapoznania się z wartościową książką abpa Grzegorza Rysia "Czysta Ewangelia. Duchowa podróż ze świętym Franciszkiem". Lektura dostępna jest z darmową dostawą w sklepie internetowym Wydawnictwa WAM.

Doktor filozofii, pisarz, publicysta RMF FM i felietonista Plusa Minusa i Deonu, autor podkastu "Tak myślę". Prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wypełnić Ewangelię dokładnie co do litery – to jest pomysł na życie. Nie szukać niczego innego, tylko czerpać z tego, co jest napisane. 

Arcybiskup Grzegorz Ryś zabiera nas w podróż śladami jednego z najważniejszych...

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 79
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.