Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 80

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 80
Tomasz Terlikowski
0:00
- 0:00

Oto tematy 80. odcinka podcastu „Tak myślę” Tomasza Terlikowskiego: debata o odpowiedzialności lub jej braku za tuszowanie przestępstw seksualnych przez kard. Wojtyłę posuwa się do przodu; Tomasz Terlikowski ponownie znalazł się w centrum medialnej afery; rozmowa z Martą Titaniec, prezes Fundacji św. Józefa; prof. Błażej Kmieciak złożył rezygnację z roli przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Pedofilii; rozmowa z prof. Błażejem Kmieciakiem; patriarcha Konstantynopola powołuje struktury na Litwie, to kolejna odsłona walki Bartłomieja z Moskwą; rozmowa z o. Dariuszem Piórkowskim SJ; na koniec o dobrym, choć niewielkim kroku Watykanu.

(0:00) Powitanie.

(1:57) Piotr Litka, Tomasz Krzyżak, dr Marek Lasota i dr hab. Łucja Marek przeanalizowali dokumenty dotyczące tuszowania przestępstw seksualnych przez kard. Wojtyłę, z których korzystali Marcin Gutowski i Ekke Overbeek. Ponowna analiza dokumentów wciąż jednak nie rozstrzyga wszystkiego.

(4:18) Medialna afera z udziałem Tomasza Terlikowskiego. Powód? Jego krótki wpis w mediach społecznościowych. Zarzucono mu, że twierdzi iż w każdej parafii czy zakonie jest ktoś wykorzystany seksualnie. Tymczasem redaktor Terlikowski nic takiego nie napisał.

(9:27) Rozmowa z prezes Fundacji św. Józefa Martą Titaniec o osobach skrzywdzonych, ich emocjach oraz o tym, dlaczego o nich zapominamy.

(40:30) Prof. Błażej Kmieciak zrezygnował z funkcji przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Powód? Nowe quasi-sądowe obowiązki przewodniczącego, który ma prowadzić postepowania sądowe. Prof. Kmieciak przekonuje, że nie ma do tego odpowiednich kompetencji.

(41:31) Rozmowa z prof. Błażejem Kmieciakiem o jego trzech latach pracy na stanowisku przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Pedofilii.

(1:13:23) Patriarcha Bartłomiej będąc z wizytą na Litwie zapowiedział utworzenie jurysdykcji patriarchatu Konstantynopola w tym kraju. Wierni nie będą zmuszeni do podlegania pod jurysdykcję Moskwy.

(1:14:50) Rozmowa z jezuitą o. Dariuszem Piórkowskim o tym, jak przygotować się do obchodów Wielkiego Tygodnia i Wielkiej Nocy.

(1:37:20) Watykan poczynił ważny krok w sprawie ochrony dorosłych osób skrzywdzonych w Kościele.

W ostatnim czasie Wielkiego Postu zachęcamy was do zapoznania się z książką o. Dariusza Piórkowskiego SJ "Po co nam spowiedź?".

Doktor filozofii, pisarz, publicysta RMF FM i felietonista Plusa Minusa i Deonu, autor podkastu "Tak myślę". Prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Czy musimy spowiadać się przed księdzem?
Co zrobić, gdy spowiednik nas nie zrozumie lub zrani?
Jak radzić sobie ze zniechęceniem?
W jaki sposób kształtować sumienie?
Czym różni się słabość od grzechu?

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 80
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.