Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 92

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 92
Tomasz Terlikowski
0:00
- 0:00

Czas na kolejny odcinek podcastu "Tak myślę" Tomasza Terlikowskiego. Oto spis dzisiejszych tematów: omówienie decyzji KEP, która powołała komisję mającą badać przypadki nadużyć seksualnych wobec małoletnich w polskim Kościele; Marko Rupnik wydalony z zakonu jezuitów; rozmowa z pisarzem Arkadym Saulskim o zmarłym niedawno pisarzu Cormacu Mccarthy'm; nowy metropolita katowicki abp Adrian Galbas wygłosił ważne kazanie w czasie swojego ingresu; istotne słowa papieża Franciszka nt. przemocy seksualnej; kolejna afera wokół ks. Tadeusza Rydzyka; rozmowa z Tomaszem Stawiszyńskim o sztucznej inteligencji; na koniec odcinka Tomasz Terlikowski poleca film "Chłopiec z niebios".

(0:00) Powitanie.

(01:55) Jest kolejny krok Konferencji Episkopatu Polski w kierunku stworzenia komisji badającej przypadki nadużyć seksualnych wobec małoletnich w Kościele.

(08:15) Marko Rupnik, ksiądz, artysta, który stworzył m.in. mozaiki w Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie, został wydalony z zakonu jezuitów. Powód jego wydalenia to jednak nie skandale seksualne z jego udziałem.

(09:55) Nie żyje znany amerykański pisarz Cormac Mccarthy. Tomasz Terlikowski rozmawia o nim z polskim pisarzem science fiction Arkadym Saulskim.

(36:38) Jest nowy metropolita katowicki, którym został abp Adrian Galbas. W trakcie ingresu do katedry Chrystusa Króla w Katowicach z jego ust padły ważne słowa. - Wszyscy bolejemy z powodu dwóch polsk w Polsce. Coraz bardziej oddalonych od siebie, coraz bardziej napiętych (...) - mówił.

(39:06) Ważne słowa papieża Franciszka. Potępił on przemoc seksualną, która wykorzystywana jest jako broń w czasie wojny.

(40:20) Nowa afera wokół o. Tadeusza Rydzyka. Redemptorysta postanowił wyjaśnić modlącym się na różańcu dzieciom, dlaczego na Ukrainie jest wojna. Jego wypowiedź media uznały za kontrowersyjną.

(44:51) Rozmowa z filozofem Tomaszem Stawiszyńskim na temat sztucznej inteligencji i o zagrożeniach z nią związanych.

(1:18:38) Tomasz Terlikowski poleca film "Chłopiec z niebios".

⬇Dołącz do społeczności DEON.pl ⬇

STRONA → https://www.deon.pl/
FACEBOOK → https://www.facebook.com/portalDEON/
INSTAGRAM → https://www.instagram.com/deon_pl/
TWITTER → https://twitter.com/deon_pl
BLOGI → https://blog.deon.pl/

Doktor filozofii, pisarz, publicysta RMF FM i felietonista Plusa Minusa i Deonu, autor podkastu "Tak myślę". Prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Koniec starego świata. Początek nowego konserwatyzmu?

Chrześcijańskie wartości, które określały styl życia, właśnie odsuwane są w cień. Europa weszła na drogę realnej wielokulturowości i pewne jest, że agresja Rosji na Ukrainę pokrzyżowała szyki tym, którzy...

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 92
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.