Prof. Dominika Dudek: Rodzina musi być sojusznikiem w procesie psychoterapii

Prof. Dominika Dudek: Rodzina musi być sojusznikiem w procesie psychoterapii
fot. Nik Shuliahin
8 miesięcy temu
Dominika Dudek, Maria Mazurek

"Jeśli mamy do czynienia z chorobą psychiczną to zawsze rozmawiamy z rodziną pacjenta, staramy się rozeznać problemy i jeśli jest taka konieczność to kierujemy do leczenia innych członków rodziny" - mówi prof. Dominika Dudek, utytułowana psychiatra, która została wybrana na prezesa Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Psychiatra podkreśla, że rodzina pełni bardzo ważną psychoterapeutyczną rolę w procesie zdrowienia chorego. "Jeśli jednak ktoś jest w swojej indywidualnej psychoterapii, to ten sam psychoterapeuta nie powinien równocześnie prowadzić bliskiej osoby" - dodaje prof. Dudek. 

Zobacz film: 

***

Między duszą a mózgiem | prof. Dominika Dudek

Zastanawiałeś się kiedyś czy choroby psychiczne są dziedziczne? Zadawałeś sobie pytanie: czy dusza mieści się w mózgu? A może właśnie ty cierpisz na zaburzenia psychiczne? Wiesz, że takie problemy ma aż jedna czwarta społeczeństwa? Posłuchaj, co na te tematy ma do powiedzenia prof. Dominika Dudek, uznana psychiatra, która wspólnie z Marią Mazurek napisała książkę pt.: „Nie tylko mózg”.

***

Co kryje się w naszej głowie?

Profesor Dominika Dudek łamie panujące tabu – nie obawia się wskazać różnic między umysłami kobiety i mężczyzny, a także spojrzeć na chorobę jako na źródło inspiracji. Odkrywa tajniki pracy lekarza psychiatry, opowiadając o zdumiewających historiach z życia swoich pacjentów. Korzysta z najnowszych odkryć w dziedzinie psychiatrii i przedstawia fakty, które pomagają zrozumieć najbardziej skomplikowaną istotę we wszechświecie – człowieka. O mózgu i umyśle mówi w sposób prosty i pasjonujący.

My, czytelnicy, zrozumiemy, że lęk i niechęć do osób chorych psychicznie ma swoje korzenie w bezzasadnych uprzedzeniach. Zdobędziemy informacje o związkach między biologią a psychologią, ale przede wszystkim o ludziach, którzy nas otaczają, i… o nas samych.

Dominika Dudek – utytułowana psychiatra, została wybrana na prezesa Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, kieruje Katedrą Psychiatrii CM UJ.

Maria Mazurek – dziennikarka „Gazety Krakowskiej”, współautorka (z prof. Jerzym Vetulanim) książek: Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg czy Sen Alicji, czyli jak działa mózg

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dominika Dudek, Maria Mazurek
27,93 zł
39,90 zł

Co kryje się w naszej głowie?

Profesor Dominika Dudek łamie panujące tabu – nie obawia się wskazać różnic między umysłami kobiety i mężczyzny, a także spojrzeć na chorobę jako na źródło inspiracji. Odkrywa tajniki pracy...

Skomentuj artykuł

Prof. Dominika Dudek: Rodzina musi być sojusznikiem w procesie psychoterapii
Komentarze (1)
BR
~Broda Rabinowitz
1 maja 2020, 09:28
Co pomoże psychiatra Jeżeli policjan dostaje uprawnienia z Ustawy o AntyPrzemocowej ,że może męża żony wyrzucić z jego mieszkania z możliwością nie zbliżania się do tego domu i to bez żadnego postępowania sądowego dowodów itp. wystarczy tylko pomówienie np żony to Polska staje sie państwem policyjnego bezprawia. Policjant może byc kochankiem żony a mąż ofiarą!!!!!! Co pani prof Dudek powie temu zrozpaczonemu ojcu dzieci i zdradzonemu mężowi żony kochanki policyjnych dwóch pał.

Skomentuj artykuł

Prof. Dominika Dudek: Rodzina musi być sojusznikiem w procesie psychoterapii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.