Przebaczenie bez granic. O miłości, która przywraca życie

Przebaczenie bez granic. O miłości, która przywraca życie
Jak odnaleźć w sobie radość z powrotu tych, którzy się pogubili? Fot. Depositphotos

Czy potrafimy cieszyć się z czyjegoś powrotu i nawrócenia, czy raczej kalkulujemy, kto na co zasłużył? Przypowieść o synu marnotrawnym to nie tylko historia zagubienia, ale także opowieść o zazdrości i potrzebie głębokiej przemiany serca. Miłość Ojca nie kieruje się logiką zasług, lecz bezwarunkową hojnością.

Słowo na dziś (Łk 15,1-3.11-32)

Z ewangelii wg św. Łukasza: Zbliżali się do Niego wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać. Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie: «Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi». Opowiedział im wtedy następującą przypowieść:
«Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: "Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada". Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola, żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników. Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: "Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem". Lecz ojciec rzekł do swoich sług: "Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi! Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się, ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się". I zaczęli się bawić.
Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to ma znaczyć. Ten mu rzekł: "Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego". Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: "Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę". Lecz on mu odpowiedział: "Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się"».

DEON.PL POLECA

Komentarz do Ewangelii (Sobota, 22 marca 2025 r.)

Obraz: Do Jezusa mają przystęp wszyscy, celnicy i grzesznicy, jak też mający się za sprawiedliwych faryzeusze i uczeni w Piśmie. Przyjrzę się im wszystkim. Oczyma wyobraźni zobaczę ojca, starszego i młodszego syna z przypowieści. Przyjrzę się swoim odczuciom.

Myśl: Nawrócenie to uznanie własnego grzechu, rozczarowanie się sobą z tego powodu, że nie jesteśmy tak sprawiedliwi, jak sobie myśleliśmy. Obydwaj synowie z przypowieści muszą przejść proces nawrócenia, żeby odkryć bezwarunkową miłość ojca. Muszą zrezygnować z logiki zasługi i poprawności, a nawet żalu za grzechy (uczyń mnie jednym z najemników) i przejść do wolności synów. Nie wystarczy przemiana umysłu i zmiana myślenia. Potrzeba zmiany w relacji z Bogiem, bo korzeniem grzechu jest fałszywy Jego obraz. On nie chce mieć w nas niewolników. Bóg chce, byśmy byli Jego dziećmi, synami w Synu.

Emocja: Cieszyć się z odnalezienia brata. W relacji do Boga nie jesteśmy oderwanymi od siebie monadami. Jesteśmy połączeni siecią zależności. Liczą się nie tyle uczynki i poprawne działanie, ale relacje, odniesienie do braci. Nie zbawiamy się w pojedynkę, tylko przez służbę braciom.

Wezwanie: Poproszę o łaskę nawrócenia dla wielu pogubionych braci. Podziękuję za łaskę przebaczenia, jakiej doznaję.
Jubileusz 2025: W ramach czasu jubileuszu pomyślę o wielu braciach, którzy odnaleźli drogę do domu Ojca i podziękuję za to.

 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Przebaczenie bez granic. O miłości, która przywraca życie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.