Ciesz się i nie czuj się winny

Co nas powstrzymuje od wiary w zmartwychwstanie? (fot. jeremysalmon / flickr.com / CC BY)
ks. Mirosław "Malina" Maliński

Co nas powstrzymuje od wiary w zmartwychwstanie? Ks. Mirosław "Malina" Maliński odnalazł w swojej pamięci kilka takich życiowych obrazków. Można się uśmiać, albo zapłakać.

Za moją ścianą mieszka Marcin, student Uniwersytetu Medycznego. Miał ważne zaliczenie, przez trzy dni uczył się i nie wychodził z pokoju. Poszedł pełen obaw. Wrócił, spotykam go na korytarzu i pytam: - Zaliczyłeś? Odpowiada grobowym głosem: - Tak, zaliczyłem. - Cieszysz się? - dopytuję. On, spoglądając mi w oczy, opowiada: - Lepiej nie zapeszać. Przede mną jeszcze cała sesja.

Znajomi kupili dom. Ładna zgrabna parterówka w dobrej dzielnicy. Prawie bez kredytu. Odwiedzam ich po raz pierwszy. Stolarka okienna solidna, łazienka z kabiną prysznicową i bidetem, w kuchni zmywarka. Ściskam ręce, gratuluję i mówię: - No to się teraz cieszycie… A oni: - Oj, lepiej nie zapeszać… - Co takiego? - wykrzykuję. A oni, że pożary, że huragany i złodzieje.

Ileś lat temu odwiedziłem przyjaciół, którym urodziło się dziecko. Pora kąpania. Babcia odcedza wnusia nad wanienką i kładzie na ręcznik. Dziecko zdrowe, różowe, rączki jak paróweczki, macha i gaworzy. Pytam: - Babciu, to cieszycie się? Ona na to: - Proszę księdza, lepiej nie zapeszać, nie wiadomo, co to z niego wyrośnie. Żeby choć podstawówkę zaczął… Mijają lata, spotykamy się na Pierwszej Komunii Świętej wnuczka. Chłopak inteligentny, sprawny, taktowny, rodzicom nieprzykry. Pytam babci: - To jak, cieszycie się? Babcia: - Lepiej nie zapeszać… Przed nim okres dojrzewania, może zgłupieć, uzależni się od internetu, seksu, albo narkotyków. Spotykamy się znowu na osiemnastce chłopaka. Pilny uczeń, sportowiec, koleżeński, prawie anioł. Pytam z uporem maniaka: - Babciu dobrego macie tego wnuka. Cieszycie się? Babcia z tym samym uporem: - Nie wiadomo, czy zda maturę, czy dostanie się na studia. Lepiej nie zapeszać. Chłopak kończy studia. Babcia: - Nie wiadomo, jaką lafiryndę sobie sprowadzi. Teraz te dziewuchy takie głupie. Znalazł sobie piękną i mądrą, pracowitą i bogatą. Bawimy się na weselu. Babcia z zatroskaną miną: - Oj, teraz to rozwody, problemy z prokreacją. Lepiej nie zapeszać… Urodził im się piękny chłopak. Babcia odcedza prawnuka nad wanienką i kładzie na ręcznik. Dziecko zdrowe, różowe, rączki jak paróweczki…

DEON.PL POLECA

Ta kobieta mogła być szczęśliwa przez wszystkie te lata. Tymczasem na koniec w trumnie leży ponure babsko.

Myślę, że wielu z nas może zawiesić sobie nad łóżkiem napis: "Ciesz się i nie czuj się winny." Gdyż przypadki, że po wybuchu spontanicznej radości uważamy, że należy się z tego wyspowiadać, wcale nie są rzadkie.

W pewnej parafii byłem na liturgii w Wigilię Paschalną. Słyszę, ludzie śpiewają: Alleluja, Alleluja, Alleluja…, ale tonem pełnym grobowej powagi. Na kazaniu próbuję: - Ludzie, co wy? Chrystus zmartwychwstał. Radujmy się! Spojrzenia poważne, oczy wybałuszone. Kontynuuję: - Chrystus zmartwychwstał, grób jest pusty. Popatrzmy na ten pusty grób. To jest pusty grób. Z kościoła dobiega mnie cichy głos: - Ale jednak grób, proszę księdza!

Radość? Tak. Ale radość chrześcijańska to taki specyficzny rodzaj radości. Ona ma być taka delikatna, subtelna, dyskretna, nienarzucająca się, a w zasadzie to chodzi o taki pogodny smuteczek.

Jedną ze studentek z naszego duszpasterstwa odwoziłem do domu, bo było mi po drodze. Na spotkanie wyszła mama. Ucałowały się powściągliwie na powitanie. Wtem wybiegł ogromny pies. Jak się rzucił na tę dziewczynę, jak lizał ją po twarzy, skakał… Jedno kółko dokoła ogrodu, drugie kółko i znowu skoki, i lizanie. Dziewczyna patrzy na matkę i na psa, po czym mówi spokojnie: - O mamo, gdybyś ty się ucieszyła na mój przyjazd tak, jak ten pies. Zwierzęta rozumieją Ewangelię.

Możemy się cieszyć i możemy to okazywać. Nie musimy czuć się winni.

Moje dzieciństwo przypadło na czas pustych półek w sklepach. Rodzice chcieli jednak zrobić nam radość na Wigilię i przygotowali paczki pod choinkę, zapakowane w szary papier i przewiązane sznurkiem. Zaraz po wieczerzy rzuciliśmy się z siostrą do prezentów. Rozrywałem papier; wagonik, kolejny i jeszcze jeden. Wielka ekscytacja. Podskakiwałem z radości. I jeszcze lokomotywa. Kątem oka zauważyłem, że ojciec siedzi w fotelu i płacze, a był raczej opanowany, bo z Wielkopolski. Podbiegłem, wspiąłem się na kolana, złapałem go za uszy: - Tata, czego beczysz? A on: - Nie, bo jak ja widzę, jak wy się cieszycie, to nie mogę i tak się wzruszam.

Każdy dzień jest dla nas prezentem od Pana Boga i gdy z radością dzień za dniem odpakowujemy te prezenty i skaczemy z radości, i jak tamten pies robimy kółko za kółkiem, to jestem przekonany, że Bóg jest wzruszony, roni łezkę w niebie i myśli sobie: Dobrze, że go stworzyłem, to był świetny pomysł.

Możemy się cieszyć, możemy radość okazywać i nie musimy czuć się winni.

Tu chodzi o całą filozofię życiową. Każdy z nas żyje według jakieś filozofii. Niektóre są zbudowane na braku. Brak czegoś staje się punktem odniesienia. Aż trudno w to uwierzyć, żee można budować życie wokół braku, wokół czegoś, czego nie ma. Nierzadko jest to filozofia utyskiwania i wylewania żalów. Antypody stanowi filozofia daru i dziękczynienia. Wszystko, co mam, przyjmuję jako dar i dziękuję, i cieszę się, i podskakuję z radości.

Odwiedzałem panią Wandę (zmarła w wieku 99 lat). Była zupełnie samotna. Wszyscy pomarli. Jeden mąż, drugi mąż, dzieci, a nawet wnuki. Była zupełnie sama. Jej życie zawęziło się do kuchni, gdzie miała swoje legowisko. Potrafiła przenieść się na wózek i samodzielnie pojechać do toalety. -- Bóg o mnie zapomniał - mawiała. - Kto to widział, żyć tak długo. Ale jeśli Bóg ma ważniejsze sprawy, ja poczekam. Zawsze, gdy przychodziłem do niej, ściskała mnie i całowała bardzo czule. Kiedyś wycałowała mnie namiętnie, po czym oświadczyła: - Mam półpaśca! -Ależ to jest zaraźliwe - jęknąłem. - Taż ta księdza nie zarażę. I nie zaraziła.

Przyszedłem kiedyś do niej w pierwszy piątek miesiąca, na samym początku stycznia. Wszedłem jakiś taki rozradowany, już nie pamiętam, że to śnieg spadł, czy że stopniał. Wchodzę, pocałunki, serdeczności i pytam: - Pani Wando, jak tam święta? I jak mnie ścięło. Zwariowałem. Jak można tę kobietę pytać o święta? Jeszcze w dni powszednie przychodzi do niej opiekunka na kilka godzin i obiad przygotuje, przychodzą studenci z naszego duszpasterstwa, ale w święta ona jest zupełnie sama, nikt do niej nie przychodzi. Przetrwać święta to jest dla niej sukces. A tu pojawia się radosny klecha i jak kulą w płot.

Pani Wanda zaś mówi tak: - Proszę księdza, w tym roku było bardzo pięknie i tak uroczyście. Proszę sobie wyobrazić, w Wigilię odsunęłam wszystko ze stołu, rozłożyłam sobie serwetkę - i tu pokazuje mi taką zwyczajną papierową serwetkę z motywem świątecznym - zapaliłam świece i laską zgasiłam światło. Było pięknie. Cała kuchnia w blasku tej świecy. Jaki nastrój. Przypominałam sobie wszystkich: babunię, mamusię, tatę, jednego męża, drugiego, dzieci… Wszystkich wspominałam. Było mi tak dobrze i uroczyście. Koło północy przyszła sąsiadka. U niej dom pełen gości, a ona przypomniała sobie o mnie. Dobra kobieta. Przyniosła kapustę z grzybami, karpia pieczonego, pierogi z grzybami. Zjadłam wszystko, wątroba bolała mnie do rana. Było pięknie i uroczyście. No po prostu, tyle radości.

Ks. Mirosław Maliński - w duszpasterstwie akademickim takiego człowieka nie można znaleźć. Co najwyżej Malinę, bo tak nazywają go studenci. Duszpasterz - inicjator "ryb w sieci". Ekspresyjny kontemplatyk, który nieustannie zagrzewa akademików do działania w "Maciejówce".


W tym roku DEON.pl "odwołuje" Wielki Post i zaczyna od końca. Nie, to nie jest tania prowokacja. Jesteśmy głęboko przekonani, że my, chrześcijanie mamy problem ze Zmartwychwstaniem >> zobacz więcej


Zacznij od Zmartwychwstania. A więc najpierw załóż specjalne okulary. Jak na filmie 3D. Na pierwszy rzut oka różnicy nie widać, ale gdy je ściągniesz, wszystko się rozmazuje >> zobacz więcej


Kim będę po zmartwychwstaniu. Proste pytania i niełatwe odpowiedzi, drażniące niezaspokojoną ciekawość. Tak się kończy intelektualne zmaganie ze zmartwychwstaniem. Ale kilka pytań zawsze można przecież zadać? >> zobacz więcej


Jak zmartwychwstać za życia? Przecież zmartwychwstanie nie jest wskrzeszeniem, czyli powrotem do stanu sprzed śmierci - jak w przypadku Łazarza. >> zobacz więcej



Świat kupił ideę marki z nadgryzionym jabłuszkiem. Dlaczego? To pytanie powinni sobie stawiać wszyscy biskupi >> zobacz więcej


Wobec tych wszystkich ludzi, którzy "odeszli z Jerozolimy" Kościół ma za zadanie zrobić to samo, co zrobił Zmartwychwstały wobec uczniów - rozpalić ich serca >> zobacz więcej


Co nas powstrzymuje od wiary w zmartwychwstanie? Ks. Mirosław Maliński odnalazł w swojej pamięci kilka takich życiowych obrazków. Można się uśmiać, albo zapłakać >> zobacz więcej


Żeby zmartwychwstać, trzeba umrzeć, a żeby umrzeć, trzeba trochę pocierpieć. I to w różnym wymiarze - rozmowa z ks. Janem Kaczkowskim >> zobacz więcej


Gdzie leży problem nieskuteczności łaski Zmartwychwstania, łaski Nowego Życia w nas? Dlaczego świętość ciągle wydaje się być towarem luksusowym, dostępnym dla herosów ducha, zamiast być standardem naszej codzienności? >> zobacz więcej


Dla kogoś, kto przez całe życie starał się przypodobać Bogu, coś takiego mogło wydawać się najgorszym koszmarem. Cały fundament jego życia rozpadł się na kawałki >> zobacz więcej


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ciesz się i nie czuj się winny
Komentarze (19)
lucja urbanik
5 kwietnia 2014, 23:20
....bardzo dziękuję za mądre "filozofowanie", uśmiechnęłam się na tyle nieszczęść i babuni i pięknego domu i zdanego egzaminu...ale to nasza rzeczywistość my zdecydowanie celebrujemy bardziej Drogę Krzyżową jakby zapominając o Wielkie Nocy .i Zwycięskim Jezusie...przedumam i będę inaczej ;))
J
ja
4 kwietnia 2014, 21:49
Ale wątroba nie może boleć, bo w niej nerwów nie ma :P
V
Viki
29 marca 2014, 19:22
Zjadłam wszystko, wątroba bolała mnie do rana - babcia rewelacja
G
gadanie
28 marca 2014, 15:07
Artykulik w stylu "no...cieszcie sie..a? nie cieszycie sie?. ponuraki i czarnowidze. Zeby sie cieszyc to trzeba naprawde "doswadczyc" Daru Zmartwychstania w swoim zyciu, a nie znac go z opowiadania nawet wygadanego ksiedza. 
28 marca 2014, 10:52
Oh tak, to czarnowidztwo, zalęknienie, coby tylko nie zapeszać. Strach się ucieszyć, bo zaraz nadejdzie nieszczęście... Kiedy jest ciężki czas, to jest, ale prawdą jest, że Polacy, jako naród wyjątkowo do tego dokładają. To jest opinia wielu obcokrajowców, których uderzyło to. A jesteśmy tak wspaniałym, wartościowym narodem. Głowa do góry, patrzeć z optymizmem w przyszłość (oczywiście oddać to Bogu, w pełnej ufności), a dla uśmiechu scenka - koniecznie z dźwiękiem:-) [url]http://www.youtube.com/watch?v=npodj_sxO3I&feature=youtu.be[/url]
K
Kris
28 marca 2014, 09:52
Już samo mówienie - "żeby nie zapeszyć" z daleka pachnie przesądem. Wszystkie przesądy to jakby brak zaufania Bogu i magiczne myślenie.
WD
Wujek Dobra Rada, Mistrz Ciętej
30 marca 2014, 04:58
Przesąd? Nie. Zbyt łatwa, stereotypowa odpowiedź. Ludzie próbują sobie racjonalizować sytuację. Zbyt wiele rzeczy w naszym kraju nie idzie tak jak należy więc obywatele świadomie, a najczęściej nieświadomie, próbu zabezpieczyć się przed prawdopodobnym niepowodzeniem i rozczarowaniem. Innymi słowy "żeby nie zapeszyć" to tonowanie emocji i oczekiwań, które w takiej sytuacji są tak naprawdę dość duże.
M
monia
28 marca 2014, 09:13
Świetny tekst, uśmiałam się, ale wiem, że sprawa poważna. Bo istotą chrześcijaństwa jest wdzięczność i radość. Smutny chrześcijanin to nie chrześcijanin. Dzięki Księże, podzielę się tekstem z innymi. Daje do myślenia.
28 marca 2014, 08:53
DEONOWI POMYLIŁY ISĘ ORESY ROKU LITURGICZNEGO.  POMYLILI PO PROSTU WIELKI POST (40 dni) Z OKRESEM WIELKANOCNYM(50dni) I TYLE W TEMACIE.
E
erka
28 marca 2014, 09:29
Nie miałam pojęcia o inteligencji szakali ale od dzis wiem że są tępe. 
A
ad
28 marca 2014, 10:21
tekst zabawny i niektóre komentarze
W
wanda
28 marca 2014, 06:03
Może warto ,aby Deon tak pięknie pracujący wśród młodych ,jakoś spróbował  objąć opieką ludzi,którym Pan Bóg zlecił dlugie życie.Warto czerpać z ich doświadczenia radości ,cierpienia,wiedzy,wyciągania wniosków z dawnych  lat,jakze okrutnych lecz przezwyciężonych,okupionych milionami istnień ludzkich,dotkniętych Cudem.którego Kanonizacja się zbliża.Trzeba nie tylko radośnie śpiewać Panu  ,ale trzeba  być przygotowanym na niesprawiedliwe cierpienie.
.
.
28 marca 2014, 05:54
Miła odmiana wśród nieustającej gloryfikacji cierpienia. Cuda są jednak możliwe. 
W
wanda
28 marca 2014, 05:23
Przykro mi,ale nawet najbardziej szczytny cel powyższego tekstu,nie usprawiedliwia użycia wobec starszej,zatroskanej po swojemu kobiety słów,do tego użytych wobec śmierci/trumna/-------"PONURE BABSKO"!!!!!Kapłanowi nie wolno używać takich słów o kobiecie.Chamstwo nie usprawiedliwione "lekkością"tekstu.Jako starą kobietę,bardzo mnie zabolało.
.
.
28 marca 2014, 06:03
Też nie jestem młoda a rozśmieszyła mnie ta historia do łez.  :D
M
Marcin
28 marca 2014, 09:21
To wcale nie jest obraźliwe, a wręcz przeciwnie, żartobliwie ma wyśmiać postawę, która jest niegodna chrześcijanina przy zachowaniu całkowietego szacunku do człowieka. Ks. Malina ma taki styl i za to nie tylko studenci go kochają.
A
affe
27 marca 2014, 17:05
Jak z czymś sie Effa zgadza to zaraz sie robi podejrzane. Pamietacie kiedy i jak się nie zgadzała z deonem a właściwie z szefem deonu bo dowalał rodzicom a nie duchownym? Jak "pięknie" pisała o kapłanie odprawiającym pogrzeb? 
AC
Anna Cepeniuk
27 marca 2014, 21:18
Niech Cię Bóg błogosławi i obdarza Twoje serce pokojem....
AC
Anna Cepeniuk
27 marca 2014, 16:58
Niestety.... Jesli chodzi o malkontenctwo, to cała prawda.... i oczywiście żeby nie zapeszyć, to każdą radość można sprowadzić do "grobu".... i zabić każdy entuzjazm czy dobre samopoczucie..... Dobrze, że są też tacy ludzie jak pani Wanda.... i od tych bierzmy przykład... W klubie "Wandy" ... to nawet w niebie będzie wesoło!!! Pozdrawiam wszystkich malkontentów szczególnie