Rozważania na Wielki Post - 21.02.2013

Rozważania na Wielki Post - 21.02.2013
(fot. Graham Binns/flickr.com/CC)
Stanisław Łucarz SJ

Nawrócenie rozpoczyna się od uświadomienia sobie własnej grzeszności. Grzesznik bowiem nie widzi własnego grzechu. Tak jak nałogowiec - np. alkoholik - stwarza sobie cały system zaprzeczeń - mechanizmów psychiczno-duchowych, dzięki którym ukrywa przykrą prawdę o sobie samym.

          

Świat po grzechu pierworodnym jest światem wielkiego oszukiwania siebie i innych. To wielka gra pozorów. By nie wyszła na jaw prawda o grzechu, konstruuje się całe ideologie, które są wyrafinowanymi systemami kłamstwa. Swoistą ironią było, że organ jednego z najbardziej zakłamanych systemów, jaki kiedykolwiek istniał na świecie - komunizmu, nosił właśnie nazwę "Prawda". Wydaje się niewyobrażalne sumy na funkcjonowanie całych systemów samooszukiwania się i oszukiwania innych. Co więcej, ujawnianie ich budzi wielki, niekiedy wprost zaciekły opór. Niezliczone rzesze ludzi poniosły śmierć nie tylko za to, że głosiły prawdę, ale już za to, że jej szczerze i uczciwie szukali. Również nasze osobiste doświadczenie pokazuje nam, jak trudno jest mówić i przyjmować prawdę o grzechu, ile budzi sprzeciwu.

          

[-wielki_post_lucarz_stanislaw_09.mp3-]

Objawienie Boże od samego początku jest demaskowaniem kłamstwa i doprowadzaniem człowieka do prawdy o grzechu, gdyż dopiero odkrycie tej prawdy umożliwia dalsze etapy leczenia.

Dostrzec swój grzech i zrozumieć jego naturę to wielka, choć bolesna, łaska. Chrześcijaństwo nie jest religią pokutników, jest natomiast religią Prawdy, która wyzwala. Tą Prawdą zaś jest Jezus Chrystus, który umarł za nasze grzechy i zmartwychwstał dla naszego usprawiedliwienia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozważania na Wielki Post - 21.02.2013
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.