Rozważania na Wielki Post - 23.02.2013

Rozważania na Wielki Post - 23.02.2013
(fot. Lawrence OP/flickr.com/CC)
Stanisław Łucarz SJ

Opis grzechu pierworodnego mówi, że grzech nie jest wymysłem człowieka. Przeciwnie, że człowiek wciągany jest w grzech poprzez podstęp złego ducha. Nie przypadkiem słowo Boże określa węża, który w opowiadaniu o grzechu pierworodnym jest symbolem szatana, jako "najbardziej przebiegłego ze wszystkich zwierząt, które Pan Bóg stworzył" (Rdz 3,1).

Szatan uderza w dwie najważniejsze dla człowieka sprawy, które stanowią o sensie ludzkiego życia i o szczęściu, a które ściśle są ze sobą związane, co więcej, nawet się wzajemnie warunkują - w wolność i miłość. To centrum ludzkiego życia i zarazem centrum relacji między Bogiem i człowiekiem. Kłamca pozoruje troskę o prawdę i o człowieka pytając w swej przebiegłości: "Czy rzeczywiście Bóg powiedział: Nie jedzcie owoców ze wszystkich drzew tego ogrodu?" Podstępna przebiegłość polega na tym, że po pierwsze, rozpoczyna on swój dialog z niewiastą, kiedy jest sama i nie ma oparcia w drugi człowieku, a po drugie, że już samo pytanie zawiera ukrytą sugestię, iż Bóg ogranicza człowieka. Jej pierwszy błąd polega na tym, że w ogóle podejmuje dialog. Dziecko nie powinno podejmować dialogu z pedofilem, bo jest niemal pewne, że przegra.

[-wielki_post_lucarz_stanislaw_11.mp3-]

Tak też jest ze złym duchem. Sam Jezus, gdy był kuszony na pustyni, nie tylko nie podejmował tego dialogu, ale, co więcej, od razu zasłaniał się słowem Boga. To niezwykle ważna wskazówka dla nas. W czasie pokusy trwać w łączności z Bogiem i wspólnotą Kościoła i wziąć w rękę miecz słowa Bożego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozważania na Wielki Post - 23.02.2013
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.