Rozważania na Wielki Post - 25.02.2013

Rozważania na Wielki Post - 25.02.2013
(fot. Lawrence OP/flickr.com/CC)
Stanisław Łucarz SJ

Dalsza część rajskiej pokusy wyrażona w słowach: Bóg wie, że gdy spożyjecie owoc z tego drzewa, otworzą się wam oczy i tak jak Bóg będziecie znali dobro i zło jest wielostopniowym kłamstwem.

Po pierwsze w tym, że przypisuje Bogu wiedzę, która jest fałszem, gdyż Bóg wiedział coś przeciwnego, czyli to, że człowiek przez spożycie rajskiego owocu nie stanie się jak On. Po drugie wmawia tę nieprawdę człowiekowi. Po trzecie sugeruje człowiekowi, iż Bóg jest jego rywalem i zagrożeniem, a więc nie jest Miłością, a po czwarte, że to sam szatan jest obrońcą człowieka i gwarantem jego godności, że to on jest Miłością. To istna erupcja kłamstwa, jednak tak sprytnie zawoalowanego, że dla człowieka wydaje się bardzo interesującą perspektywą.

[-wielki_post_lucarz_stanislaw_13.mp3-]

Człowiek dając wiarę szatanowi wchodzi w skonstruowaną przez niego świat fałszu. Wszystko ulega odwróceniu: prawda zostaje nazwana kłamstwem, a kłamstwo prawdą; źródło prawdy, jedynie prawdomówny Bóg zostaje nazwany kłamcą, a ten, który jest kłamcą prezentuje się jako żywa prawdomówność; Miłość nazwana zostaje zagrożeniem i podstępem, a prawdziwe zagrożenie i podstęp przybierają szaty życzliwości i miłości; Życie zostaje nazwane śmiercią, a śmierć życiem. Duchowe podstawy człowieczeństwa zostają wstrząśnięte. Człowiek, a z nim świat pogrąża się w zamęcie, w którym już nie wiadomo, kto kim jest, jaka jest prawda, co jest drogą do miłości i szczęścia. Zdezorientowany radzi sobie jak może, tworząc prawdy dla siebie korzystne. Psalmista woła do Boga w swym przygnębieniu: Każdy człowiek jest kłamcą

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozważania na Wielki Post - 25.02.2013
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.