Właśnie dlatego jałmużna jest tak ważna. Dla nas wszystkich

Właśnie dlatego jałmużna jest tak ważna. Dla nas wszystkich
(fot. Deposit Photos)
DEON.pl / kw

Dlaczego jałmużnę łączy się z postem? Robi to większość tradycji religijnych świata. Co jednak mają wspólnego te dwie rzeczy? Tłumaczy imam Youssef Chadid oraz ks. Martina Kopecká.

W drugim odcinku naszych rekolekcji międzyreligijnych "Pokój z Tobą", zapraszamy do refleksji nad tekstami ks. Martiny Viktorii Kopeckiej, która wskazuje, dlaczego jałmużna jest prawdziwym skarbem chrześcijanina. Imam Youssef Chadid pisze zaś o tym, dlaczego w życiu osoby wierzącej w Jednego Boga tak ważna jest ofiara dla ubogich.

Po lekturze tekstów zapraszamy do obejrzenia wideo z udziałem s. Katarzyny Anny, Małej Siostry Jezusa.

ks. Martina Viktorie Kopecká:

Jezus powiedział: "Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się, i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się, i nie kradną" (Mt 6, 19-20).

DEON.PL POLECA

Czas Wielkiego Postu jest wyzwaniem. Jest paradoksalnym i prowokacyjnym pytaniem, podobnie jak te słowa Ewangelii. Ta Ewangelia pokazuje naszą pewność jako coś niepewnego, a to, co wartościowe jako coś w dalszej perspektywie bezwartościowego. Pokazuje, że jest wręcz przeciwnie: coś tak bezużytecznego i niepraktycznego w naszej materialnej rzeczywistości jest "skarbem w niebie", jest cenniejsze niż jakiekolwiek ziemskie skarby.

Punktem wyjścia jednak nie jest to, "co jest skarbem", ale miejsce, w którym można "gromadzić" je bezpieczne. To obraz głębokiego fundamentu, którego nikt nie może nam odebrać.

Co ważne, nie mówimy tu o "kupowaniu biletów do nieba". Kluczem jest słowo "skarb" (θησαυρίζετε), które nie oznacza "oszczędzać - na przyszłość", ale "tworzyć skarb - teraz". Tylko Bóg wie, czym jest skarbnica nieba.

Niech każda nasza jałmużna będzie takim skarbem. Teraz. Na zawsze. "Bo gdzie skarb twój tam i serce twoje".

Imam Youssef Chadid:

Bóg mówił w Koranie wielokrotnie o dawaniu jałmużny. Jest ona bardzo ważna w sensie duchowym, bo wyzwala w sercu wierzącego poczucie litości i miłosierdzia, jest też sposobem zacieśnienia więzi w społeczeństwie.

Bóg wspominał w Koranie: "Weź z ich majątku jałmużnę abyś przez nią mógł ich (wiernych) oczyścić i usprawiedliwić i módl się z nimi. Zaprawdę twoja modlitwa to uspokojenie dla nich (wiernych)" (rozdział Skrucha, werset 103).

Prorok Muhammad (Pokój z Nim) często powtarzał: "Twój uśmiech do twojego brata jest jałmużną, nakazywanie czynienia dobra i zakazywanie czynienia zła jest też jałmużną| (Przekazał Al Buchari).

Każdy wierny dający jałmużnę ze szczerą intencją ma nadzieję na otrzymanie nagrody od Boga. Czytamy w Koranie: "Zaprawdę, ci, którzy wierzą i czynią dobre czyny, ci, którzy modlą się i dają jałmużnę - będą mieli nagrodę u swego Pana, nie doznają strachu i nie będą się smucić" (rozdział Krowa, werset 277).

Przed zakończeniem okresu postu muzułmanów, Ramadanu, każdy muzułmanin (każdy członek rodziny: kobieta, mężczyzna i dziecko) musi darować jałmużnę na rzecz ubogich. Drugą, obowiązkową jałmużną jest datek od własnego majątku, który muszą dać osoby zamożne.

Inne rodzaje jałmużny to nadobowiązkowa sadaqa, którą muzułmanin powinien dawać jak najczęściej.

Obejrzyj film s. Katarzyny Anny MSJ:

"Pokój z tobą". Międzyreligijne rekolekcje na post

W tradycji wielkich religii świata post jest ważną praktyką duchową. Okres postu w tradycji trzech wielkich religii monoteistycznych - judaizmu, chrześcijaństwa i islamu - był czasem zbliżenia do Boga i wszystkich ludzi. Był okresem pogłębienia solidarności i ducha braterstwa z wykluczonymi. Czasem wyrzeczenia się tego, co złe i szukania tego, co bezcenne: pokoju.

W jaki sposób modlić się w czasie postu? Czym jest dla nich jałmużna? Jak pościć, by rzeczywiście odnajdować pokój i wolność, która płynie od Jedynego Stwórcy?

Powołując się na słowa dokumentów Kościoła katolickiego, chcemy szukać u naszych braci i sióstr "promienia owej Prawdy, która oświeca wszystkich ludzi". Chcemy słuchać tych, którzy razem z nami odpowiadają na powołanie synów Abrahama i wraz z nimi szukać pokoju.

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe rekolekcje, które pozwolą nam lepiej poznać nasze wspólne dziedzictwo i powołanie.

Biorą w nich udział:

rabin Avi Baumol, teolog, służy wspólnocie Żydów w Krakowie
imam Youssef Chadid, przewodniczący Ligi Muzułmańskiej w RP
Katarzyna Anna, Mała Siostra Jezusa
dk Wiktoria Matloch, diakon Kościoła Ewangelicko-augsburskiego
ks. Martina Viktorie Kopecká, pastorka Czechosłowackiego Kościoła Husyckiego
ks. Radosław Rakowski, prezbiter Kościoła rzymskokatolickiego, poznański duszpasterz 

Wszystkie odcinki znajdziesz na naszym kanale na Youtube oraz tutaj >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Reyes Monforte

Wydawało się, że po trudnych doświadczeniach w młodości życie Sary wreszcie zaczęło się układać. Czuła się spełniona. W szkole językowej, gdzie uczyła poznała kogoś, kto odwzajemnił jej uczucie.

On - romantyczny i namiętny młody muzułmanin,...

Skomentuj artykuł

Właśnie dlatego jałmużna jest tak ważna. Dla nas wszystkich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.